ផែនការសកម្មភាព ការងារ ប្រចំាឆ្នាំ ២០២២ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប |
កម្រងឯកសារគតិយុត្ត ការបង្កើត ការរៀបចំ និងការប្រព្រឹត្តទៅរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប |
នាព្រឹកថ្ងៃទី ១១ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ២០១៥ នៅសាលប្រជុំទីស្ដីការក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម (អគារដើមត្នោត-ក្បាលថ្នល់) ឯកឧត្តម លឹម គានហោ រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងធនធានទឹកនិងឧតុនិយម និងជាប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប អញ្ជើញជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពីធីបើកកិច្ចប្រជុំស្តីពី“គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងធនធាន ទឹកចម្រុះនៃអាងស្ទឹងសែន” (IWRM-Cambodia : Stung Sen River Basin Management committee) ក្រោមការឧបត្ថម្ភគាំទ្រហិរញ្ញប្បទាន និងបច្ចេកទេសដោយ ADB, Loire-Brittany, Rhine Meuse Water Agencies, AFD,International Office for Water និងមានការអញ្ជើ្ចញរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម អគ្គលេខាធិការ-អគ្គខាធិការរង អាជ្ញាធរទន្លេសាប និងគណៈកម្មាធិការជាតិទន្លេមេគង្គកម្ពុជា ប្រធាន-អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន គ្រប់ធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយម សមាជិកគណៈកម្មការគ្រប់គ្រធនធានទឹកចម្រុះស្ទឹងសែនខេត្តកំពង់ធំ និងខេត្តព្រះវិហារ និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ សរុបចំនួន ៣៥០ នាក់ ។ កិច្ចប្រជុំនេះ មានគោលបំណងចង់បង្ហាញលើការវិវត្តន៍ និងលទ្ធផលសម្រេចបាននៃគម្រោងក្នុងការគ្រប់គ្រងធនធានទឹកចម្រុះអាងស្ទឹងសែន ជាមួយនេះដែរការចាប់ផ្តើមដំណើរការជាដំបូងនៃគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងធនធាន ទឹកចម្រុះអាងស្ទឹងសែន ដែលបានតែងតាំងដោយក្រោយពីការបោះឆ្នោត និងបានសេចក្តីសម្រេចពីឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធនទឹក និងឧតុនិយម និងជាប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប ដែលមានការចូលរួមពី ខេត្ដពាក់ព័ន្ធអាងស្ទឹងសែនរបស់ខេត្ដកំពង់ធំ និងខេត្ដព្រះវិហារ ធ្វើការសិក្សាក្រោមជំនួយឧបត្ថម្ភពីភាគីបារាំងនៃភ្នាក់ងារ អភិវឌ្ឍន៍បារាំង និងការិយាល័យធនធានទឹកបារាំង ព្រមទាំងមានការចូលរួមគាំទ្រជាថវិកាពីធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីផងដែរ។
ឆ្លៀតក្នុងឳកាសនេះ ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍សំណេះសំណាលដោយបានលើកឡើងដំណើរការអភិវឌ្ឍន៍វិស័ធនធានទឹក និងធារាសាស្ដ្រ ត្រូវបានបែងចែកជា ៣ ដំណាក់កាលធំៗ គឺ ៖
ទី១-ដំណាក់កាលនៃការឡើងវិញ ៖ ដូចជាយើងទាំងអស់គ្នាបាន ដឹងរួចមកហើយតាមបណ្ដាអាងស្ទឹងនីមួយៗក្រោយថ្ងៃទី ៧ មករា ឆ្នាំ១៩៧៩ បញ្ចប់សង្គ្រាមដ៏រ៉ាំរ៉ៃនៃរបបខ្មែរក្រហម កម្ពុជាបានជួបនូវទុរភិក្ស ក្នុងនោះក៏ មានការហ៊ុមព័ទ្ធប្រភពសេដ្ឋកិច្ចធ្វើឱ្យកម្ពុជារស់ដោយខ្លួនឯង។ ដើម្បីសង្គ្រោះបន្ទាន់ដល់ប្រជាកសិករ យើងគ្រាន់តែជួសជុលឡើងវិញបន្ថែម ដើម្បីធានាយកទឹកជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដោយពុំបានគិតទៅលើស្ដង់ដារបច្ចេកទេសនោះឡើយ ។
ទី២-ដំណាក់កាលកែលម្អ ៖ មានន័យថា ក្រោយពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានបង្កើត ឡើងនូវក្រសួងធនធានទឹកនិងឧតុនិយម គឺយើងចាប់ផ្ដើមស្ដារកែលម្អតាមរយៈ ការត្រួតពិនិត្យ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រព័ន្ធ ធារាសាស្ដ្រទាំងនោះមានលក្ខណៈស្ដង់ដារបច្ចេកទេស និងកសាងប្រព័ន្ធធារាសាស្ដ្រថ្មីៗបន្ថែមទៀត និង
ទី៣-ដំណាក់កាលប្រមូលផ្ដុំនិងការអភិវឌ្ឍ ៖ ដើម្បីឈានទៅអនុវត្ដដំណាក់កាលនេះបាន គឺ សំខាន់ត្រូវក្ដាប់ឱ្យបាននូវសក្ដានុពលទឹកដែលមានទាំងទឹកទន្លេ ទាំងស្ទឹងជុំវិញបឹងទន្លេសាប។ ការក្ដាប់សក្ដានុ ពលនេះឱ្យបានយើងត្រូវសិក្សាឱ្យបានច្បាស់ថាទឹកមានប៉ុន្មាន តម្រូវការនៃការប្រើប្រាស់របស់ប្រជា ពលរដ្ឋមានប៉ុន្មាន និងត្រូវគ្រប់គ្រង ដោយរបៀបណា? ទើបយើងទាមទារទៅរកការសិក្សា ។ ក្នុងនោះក្នុងបណ្ដាផ្លូវទឹក យើងត្រូវយកស្ទឹងសែនមួយដែលមាន ការជួយឧបត្ថម្ភពីភ្នាក់ងារបារាំង ការជួយគាំទ្រឧបត្ថម្ភជាថិកាពីធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីជាមួយនឹងការគាំទ្របច្ចេកទេសពីការិយាល័យធនធានទឹកបារាំង ។
ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ដ្រី ក៏បានក្រើនរំលឹកដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ដ្រីជំនាញត្រូវយកចិត្ដទុកដាក់ក្នុងការងារប្រកប ដោយការទទួលខុសត្រូវ ព្រោះយើងមានដៃគូជួយដ៏ច្រើនប្រកបដោយសមត្ថភាព និងបច្ចេកទេស និងរូបមន្ដកាន់តែច្រើនលើការគ្រប់គ្រងបច្ចេកទេសអាងស្ទឹង ទន្លេ និងធ្វើយ៉ាងណារាល់ការបំពេញការងារ ភារកិច្ចរបស់ខ្លួនមិនត្រូវចាំបាច់មានការបញ្ជាទើបធ្វើនោះទេ គឺត្រូវតែអនុវត្ដន៍ឱ្យខាងតែបានរាល់ភារកិច្ចតួនាទីតាម ឋានានុក្រម និងជំនាញរៀងៗខ្លួនដើម្បីធ្វើឱ្យដំណើរការរបស់យើងទទួលបានលទ្ធផលល្អ ។
ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី បានផ្តល់អនុសាសន៍ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ដល់កិច្ចប្រជុំដំណើរការគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងធនធាន ទឹកចម្រុះអាងស្ទឹងសែន ស្នើសុំឱ្យយកចិត្ដទុកដាក់លើយន្ដការចំពោះគណៈកម្មការចម្រុះ ដែល បានបែងចែកឱ្យមានភារកិច្ចតួនាទី ហើយមេត្ដាអនុវត្ដការងាររបស់ខ្លួនឱ្យស្របតាមតួនាទីប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងយកចិត្ដទុកដាក់គ្រប់ស្ថាប័ន អង្គភាពដែលបានចូលរួមជាមួយក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ស្របតាមតួនាទី ភារកិច្ចដែលបានកំណត់រួចហើយ ។
បន្ទាប់មក កិច្ចប្រជុំបានដំណើរការតមាកម្មវិធី ដែលបានគ្រោងទុក និងបានធ្វើចែករំឡេកនូវបទពិសោធន៍កក្នុងការអនុវត្តគម្រោងគ្រប់គ្រងធនធានទឹកចម្រុះអាងស្ទឹងសែន និងគម្រោងក្រោមជំនួយរបស់ អង្គការ JICA រួមមាន៖
១. ការយល់ដឹងក្នុងការកំណត់អត្តសញ្ញាណនៃអាងស្ទឹងសែន ការគ្រប់គ្រង និងដំណើរបង្កើតគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងការគ្រប់គ្រងធនធានទឹកចម្រុះអាងស្ទឹងសែន