Outcome 3: The future of resource-based livelihoods - Improved understanding of social, economic and environmental cause-effect relationships and policy options in support of sustainable, resource-based livelihoods
Outcome 4: Healthy lakes - Understanding built and awareness raised among agencies and residents about why and how to achieve and preserve a healthy state of the environment. Social marketing initiatives identified and implemented on a pilot basis.
The expecting duration for contract is 26 working days:
The firm will be based at the CNMC Office in Phnom Penh. Full description of the ToR for the assignment could be obtained from Mr. Sin Viseth, Director of Exploitation Control and Conservation Department, TSA email address: អាសយដ្ឋានអ៊ីមែលនេះត្រូវបានការពារពីបណ្ដាយន្តផ្ញើសាររំខាន ។ អ្នកត្រូវការបើកប្រើ JavaScript ដើម្បីមើលវា ។.
· Firm should have good experiences in Remote Sensing and Geographic Information System and any related or relevant field in Geographic Information System works particularly experiences in Tonle Sap Lake and Mekong Region,
· Preferably a Master Degree in Science in Remote Sensing and Geographic Information System and any related or relevant field in Geographic Information System.
· Extensive and substantive relevant work experience may be considered in lieu of a Master.
· Minimum of 7 years of relevant professional expert in Geographic Information System (GIS) or any related or relevant field.
· Having experiences in training on Remote Sensing and Geographic Information System particularly relevant to Mekong River.
· Havin experiences in developing Atlast book on Environment.
· Having knowledge or intimately familiar with the Tonle Sap Lake and Mekong River.