ផែនការសកម្មភាព ការងារ ប្រចំាឆ្នាំ ២០២២ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប |
កម្រងឯកសារគតិយុត្ត ការបង្កើត ការរៀបចំ និងការប្រព្រឹត្តទៅរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប |
On morning of July 20, 2015, at the training hall of the headquarter of the Ministry of Water Resources and Meteorology (Kbal Thnal), H.E Khov Meas, Deputy Secretary General of Tonle Sap Authority, High Representative of the Minister of Water Resources and Meteorology and Chairman of Tonle Sap Authority, leaded the training workshop on "Fish Catch Assessment" which was lasted for two days from 20 - 21 July 2015. Participants attending this workshop were staffs from the Ministry of Water Resources and Meteorology, Tonle Sap Authority, Cambodian National Mekong Committee, and experts specializing in assessing fish catch of MRC in totally of 35 people. This training workshop was held in order to understand the system of fisheries management and effective methods.
Taking this opportunity, H.E informed the participants that the initiatives of this training was a part of the implementation of the Action Plan of the Secretariat of Tonle Sap Authority (2015- 2017) on strengthening the capacity of study methods of fisheries which was one of other the activities in accordance with the roles and responsibilities of Tonle Sap Authority as the research institution and to prepare policy for the royal government. So far, the General Secretariat of Tonle Sap Authority had actively strived to fulfill core roles in conducting research studies on sectors, including the study on agriculture, fisheries resources business, fisheries lot conservation, water quality, environment, the monitor on exploitation situation of flooded area 3, the conflict interest and benefit of natural resources consumption in Tonle Sap Lake area and its related areas. Moreover, capacity building for civil servants is also an important, indispensable factor to increase new knowledge in accordance with modernization of technology and science, especially the use of technology (IT) and new modeling for research studies.
Practically, the training which was lasted for 2 days was really important to build the capacity and provide the knowledge and experiences and specific purpose of the study. The training workshop presented to participants about: