ការចុះពិនិត្យ​គម្រោង​សាកល្បង​នៃ​ការកែលំអរ​ស្ថានីយ​ផលិត​ទឹកស្អាត​នៃ​កម្មវិធី​ប្រព័ន្ធ​កសិកម្ម​វា​រី​ជាតិ (Aquatic Agricultural Systems) ឃុំ​ផាត់​សណ្តាយ ខេត្តកំពង់ធំ​
នា​ថ្ងៃទី 4-5 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ 20145 ឯកឧត្តម លឹម ពុ​យ អនុប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប​, ឯកឧត្តម ខូវ មាស អគ្គលេខាធិការរង​, មន្ត្រី​គម្រោង​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប និង​បុគ្គលិក​ក្រុមហ៊ុន Unitech Water បាន​ចុះ ទៅពិនិត្យ និង​ធ្វើ​ការកែលំអ​ស្ថានីយ៍​ទឹកស្អាត​ចំនួន​ពីរ​កន្លែង​នៅ​ឃុំ​ផាត់​សណ្តាយ ខេត្តកំពង់ធំ​។ ស្ថានីយ​ទី ១ ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ទួល​នាង​សាវ និង​ទី​២ ស្ថិតនៅ​ភូមិ​កំពង់ចម្លង ដែល​ស្ថានីយ​ទាំងពីរ​នេះ​ស្ថិតនៅលើ​ភូមិ​បណ្តែត​ទឹក​នៃ​ឃុំ​ផាត់​សណ្តាយ ដែល​កន្លងមក​នា​ឆ្នាំ ២០០៩ គឺ​ស្ថិតនៅក្រោម គម្រោង​ទ្រទ្រង់​ជីវភាព​ប្រជាជន​បឹង​ទន្លេសាប ឧបត្ថម្ភ​ដោយ​ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ហើយ​គម្រោង​នេះ​បានបញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ ២០១២​។ រហូតមកទល់​ពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​សហការ​ជាមួយ​អង្គការ WorldFish បានជ្រើសរើស​ស្ថានីយ​ទាំងពីរ​នេះ​ធ្វើការ​សិក្សា​សាកល្បង​លើ​ការប្រើប្រាស់​ទឹកស្អាត​នៃ​កម្មវិធី​ប្រព័ន្ធ​កសិកម្ម​វា​រី​ជាតិ​(Aquatic Agricultural Systems) ដោយ​ក្រុមការងារ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេ​សាប ក្រុមការងារ​អង្គការ WorldFish ត្រូវ​ចុះ​ធ្វើការ​សិក្សា​រួមគ្នា​លើ​ដំណើរការ​បន្ត​របស់​ស្ថានីយ៍ ការជួសជុល និង​ការគ្រប់គ្រង​ស្ថានីយ​។