ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប​បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតីភាព​បិទ​សិក្ខាសាលា ស្តីពី​ការចាប់ផ្តើម​សិក្សា និង​វិភាគ​សន្តិសុខ​ទឹក​ក្នុង​អាង​ទន្លេសាប​
នា​ថ្ងៃ​ពុធ ៦​រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព​.​ស ២៥៦៨ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​សណ្ឋាគារ​អង្គរ​មិ​រ៉ា​ខ​ល (Angkor Miracle Resort & Spa) ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ឯកឧត្តម​រដ្ឋ​មន្ត្រី ថោ ជេដ្ឋា ប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប រួមជាមួយ លោកស្រី Bridget Collier អនុប្រធាន​បេសកកម្ម​នៃ​ស្ថានទូត​អូស្ត្រាលី និង​លោកស្រី Maria Angelica Sotomayor ប្រធាន​គ្រប់គ្រង​ការអនុវត្ត​ទឹក​ប្រចាំ​អាស៊ី​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ច នៃ​ធនាគារពិភពលោក បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតីភាព​បិទ​សិក្ខាសាលា ស្តីពី​ការចាប់ផ្តើម​សិក្សា និង​វិភាគ​សន្តិសុខ​ទឹក​ក្នុង​អាង​ទន្លេសាប ដោយមាន​កិច្ចសហការ​ជាមួយ ធនាគារពិភពលោក (World Bank - WB), ក្រសួង​កិច្ចការបរទេស និង​ពាណិជ្ជកម្ម នៃ​ប្រទេស​អូស្ត្រាលី (DFAT) និង Australian Water Partnership (AWP) ក្នុងការ​អនុវត្ត​កម្មវិធី​វាយតម្លៃ​សន្តិសុខ និង​ភាព​ធន់​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២៤-២០២៦ ពីថ្ងៃ​ទី​១៨ ដល់​ថ្ងៃទី​១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​ខេត្តសៀមរាប​។​
​សូម​ជម្រាបជូន​ថា កិច្ចប្រជុំ​ខាងលើ មាន​សមាសភាព​ចូលរួម​ពី​សមាជិក​សមាជិកា​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ក្រសួង ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ ខេត្ត​ពាក់ព័ន្ធ​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប ស្ថាប័ន​អប់រំ និង​ស្រាវជ្រាវ និង​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍ ដោយ​ផ្ដោត​សំខាន់​លើ ៖ (i). ការពង្រឹង​ការយល់ដឹង​អំពី​បញ្ហា​សុវត្ថិភាព​ទឹក​នៅក្នុង​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប និង​ដៃ​ស្ទឹង​របស់​វា (ii). គាំទ្រ​គោលនយោបាយ​ដើម្បី​កសាង​នូវ​ការ​ឯកភាពគ្នា​លើ​ប្រព័ន្ធ​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​តំបន់​ទន្លេសាប (iii). កំណត់​ផែនការ​អភិវឌ្ឍ​ពហុ​ដំណាក់កាល ផ្អែកលើ​ភស្តុតាង​សម្រាប់​តំបន់​ទន្លេសាប (iv). ការផ្លាស់ប្ដូរ​ចំណេះដឹង ការបង្កើត​កម្មវិធី និង​ការបង្កើន​សមត្ថភាព​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​។​
​សូមបញ្ជាក់​ជូន​ថា​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​មាន​គោលបំណង​សំខាន់​ប្រមូលផ្ដុំ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​សំខាន់ៗ​ទាំងអស់ ដើម្បី​កំណត់ និង​ឯកភាពគ្នា​យ៉ាងច្បាស់​លើ​គោលដៅ​គម្រោង វិសាលភាព ពេលវេលា តួនាទី ទំនួល​ខុសត្រូវ និង​ហានិភ័យ​ដែល​អាច​កើតមានឡើង​ធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​មានការ​យល់ដឹង​រួមគ្នា​មុននឹង​ឈាន​ទៅមុខ​ជាមួយនឹង​ការអនុវត្ត​គម្រោង​រួមគ្នា​៕
​ជារួម​លទ្ធផល នៃ​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​សម្រេចបាន​នូវ​ការចែករំលែក និង​ពិភាក្សា​យ៉ាង​ស៊ីជម្រៅ​អំពី​បញ្ហា​ប្រឈម ឱកាស និង​ផែនការ​សកម្មភាព​ដើម្បី​ធានា​ស​ន្និ​សុខ​ទឹក​នៅ​អាង​ទន្លេសាប​។ ក្រោម​ប្រធានបទ “​ការ​រួមគ្នា​សម្រាប់​សន្តិសុខ​ទឹក​នៅ​អាង​ទន្លេសាប​” យើង​បាន​លើកយក​ជា​មូលដ្ឋានគ្រឹះ​ចំនួន ៣​យ៉ាង​មក​វិភាគ (១)​បញ្ហា​ទឹក និង​បរិស្ថាន​ទឹក (២)​សង្គម​-​សេដ្ឋកិច្ច (៣)​គោលនយោបាយ និង​បច្ចេកទេស ជា​ទស្សនៈ​សម្រាប់​ការអភិរក្ស និង​ការអភិវឌ្ឍ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ឈានទៅដល់​ការឯកភាព​គ្នា​លើ​គោលបំណង វិសាលភាព ពេលវេលា តួនាទី និង​ទំនួល​ខុសត្រូវ​របស់​គម្រោង ការប្រមូល​ធាតុ​ចូល​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​សំខាន់ៗ​រួមទាំង​ការកំណត់​ទិន្នន័យ និង​ព័ត៌មាន​ចាំបាច់ ដើម្បី​ធ្វើការ​វាយតម្លៃ​ក៏ដូចជា​ការកសាង ការរួមបញ្ចូល​គ្នា​សម្រាប់​សន្តិសុខ​ទឹក និង​ភាព​ធន់​នៅ​បឹង​ទន្លេសាប ដោយ​អនុលោម​តាម​ផែនការ​ចូលរួម​របស់​គម្រោង ការពិគ្រោះ​យោបល់​ជា​បន្តបន្ទាប់ ការចែករំលែក​ផ្លាស់ប្តូរ​ចំណេះដឹង និង​ត្រូវ​រៀបចំ​ឡើងជា​ជំហាន​សំខាន់ៗ ក្រោម​គម្រោង​សម្រាប់​កម្មវិធី​សន្តិសុខ​ទឹក និង​ភាព​ធន់​នៃ​បឹង​ទន្លេសាប​៕
​ទន្ទឹង​នឹង​នេះដែរ ឯកឧត្តម​អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម បាន​មានប្រសាសន៍​ក្នុង​ពិធី​បិទ​សិក្ខាសាលា​នេះ ទឹក​នៅ​អាង​ទន្លេសាប​គឺជា​សម្បត្តិ​សម្រាប់​មនុស្ស​ជំនាន់​នេះ និង​អនាគត​។ យើង​នឹង​ធ្វើឱ្យ​អាង​ទន្លេសាប​ក្លាយជា​គំរូ​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​ទឹក​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។ ការរួមចំណែក​របស់​យើង​មិន​ត្រឹមតែ​ជា​កាតព្វកិច្ច​ប៉ុ​ណ្តោះ​ទេ គឺជា​ក្តីសង្ឃឹម​សម្រាប់​កូន​ជំនាន់​ក្រោយ យើង​នឹង​មានទឹក​គ្រប់គ្រាន់ និង​មាន​សុវត្ថិភាព សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ប្រចាំថ្ងៃ និង​ជីវិត​ប្រកបដោយ​សុខដុម​៕