ថ្ងៃទី ១៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ត្រូវនឹងថ្ងៃ អង្គារ ១៣ កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ព.ស ២៥៦៥ ដោយមានការអនុញ្ញាតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីឯកឧត្តម លឹម គានហោ ប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប លោក វិន ប៊ុនពៅ ប្រធាននាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំថ្នាក់តំបន់ ស្តីពីការបញ្ជ្រាបផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ សកម្មភាពបន្ស៊ាំនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ (MASAP) នៅក្នុងគោលការណ៍ណែនាំនៃភាពបន្ស៊ាំគ្រោះរាំងស្ងួត និងការទទួលស្គាល់មូលនិធិអាកាសធាតុ នៅសាលប្រជុំ គណៈកម្មាធិការជាតិទន្លេមេគង្គកម្ពុជា តាមរយៈប្រព័ន្ធវីដេអូ ដែលសហការរៀបចំដោយលេខាធិការដ្ឋាន MRC និងអង្គការដៃគូសកល ព្រមទាំងការចូលរួមពីក្រសួង-ស្ថាប័ន និងគណ:កម្មាធិការជាតិទន្លេមេគង្គសម្រាប់ប្រទេសទាំង ៤ គឺកម្ពុជា ឡាវ ថៃ និងវៀតណាម ។ ភាគីកម្ពុជាដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម គល់ វឌ្ឍនា អគ្គលេខាធិការរងនៃគណៈកម្មាធិការជាតិទន្លេមេគង្គកម្ពុជា និងមន្ត្រីតំណាងមកពីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រម៉ាញ់ និងនេសាទ អាជ្ញាធរទន្លេសាប និងមន្ត្រីគណ:កម្មាធិការជាតិទន្លេមេគង្គកម្ពុជា សរុបចំនួន ១២នាក់ និងអង្គការដៃគូផ្សេងៗ
គោលបំណងនៃកិច្ចប្រជុំពិភាក្សារួមមាន៖
១- ពិភាក្សាលើឯកសារបច្ចេកទេស ស្តីពីសកម្មភាពបន្ស៊ាំនឹងការការបញ្ជ្រាបប្រែប្រួលអាកាសធាតុ (MASAP) ក្នុងគោលការណ៍ណែនាំនៃភាពបន្ស៊ាំគ្រោះរាំងស្ងួតរបស់ MRC ។
២- ពិភាក្សាលើសេចក្តីព្រាងរបាយការណ៍បឋម ស្តីពីវឌ្ឍនភាពសកម្មភាពនៃការទទួលស្គាល់មូលនិធិអាកាសធាតុ និងពិភាក្សាលើផែនការការងារសម្រាប់ដំណើរការទទួលស្គាល់គុណភាពឯកសារគម្រោង ។
៣- ពិភាក្សាស្តីពីការទទួលបានលិខិតផ្លូវការសម្រាប់ដំណើរការទទួលស្គាល់គុណភាពមូលនិធិអាកាសធាតុ ។
៤- ពិភាក្សាអំពីលក្ខណៈសម្បត្តិសម្រាប់គាំទ្រដល់ការត្រៀមខ្លួនជាមុនលើដំណើរការមូលនិធិអាកាសធាតុបៃតង/មូលនិធិបន្សាំ ។