សកម្មភាព​សិក្សា អំពី​សក្តានុពល​ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ​នៃ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​
​នា​ថ្ងៃទី​១២ ដល់​ថ្ងៃទី​១៥ ខែ​កុ​ម្ភះ  ឆ្នាំ  ឆ្នាំ​២០១៨ ឯកឧត្តម ខូវ មាស អគ្គលេខាធិការ​ង បាន​ចុះ​សិក្សា អំពី​សក្តានុពល​ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ​នៅ​តំបន់​សត្វ​ស្លាប​នៅ​តំបន់​ព្រៃ​កោះ​ស្ថិតនៅ​ព្រុំប្រទល់​ឃុំ​ផ្លូវ​ទូក និង​ឃុំ​ប្រឡាយ​មាស ដែលជា​តំបន់​សត្វ​ស្លាប​ចុះមក​ចាប់​ចំណី​រៀងរាល់ឆ្នាំ​ស្ថិតនៅ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​។ បច្ចុប្បន្ន​តំបន់​នេះ​រង​នូវ​ការទន្ទ្រាន​ដី ដើម្បី​ធ្វើ​ដំណាំ​កសិកម្ម ដែល​បង្ក​ឲ្យ​មាន​បម្រែបម្រួល ប៉ះពាល់​ដល់ ជម្រក​មច្ឆា​ជាតិ និង​ពួក​សត្វ​ស្លាប ដែល​ការចុះ​រក​ចំណី​របស់​សត្វ​ស្លាប​នៅ​តំបន់​នេះ​មានការ​ប្រែប្រួល​ពីមួយ​ឆ្នាំ ទៅមួយ​ឆ្នាំ​។ ក្រុមការងារ​បាន​បន្ត​សិក្សា​ពី​សក្តានុពល​ទេសចរណ៍​មួយកន្លែង​ទៀត គឺ​ការ​ជិះរទេះ​គោ​ឈើ​បុរាណ ដែលមាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​កំពង់ត្រឡាច ឃុំ​កំពង់ត្រឡាច ដែល​តំបន់​នេះ មាន ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ដែល​បានធ្វើ​ដំណើរ​តាម​កប៉ាល់​បាន​ចូលមក​ចត និង​ជិះ​រទេះគោ​កម្សាន្ត​តាម​ភូមិ ដោយ​ចាប់ តាំងពី​ឆ្នាំ 2016 មក គឺ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​មានការ​កើនឡើង​រហូត​មកទល់​ពេលបច្ចុប្បន្ន​។​