ក្រុមការងារគុណភាពទឹក និងសេដ្ឋកិច្ចសង្គមរបស់អាជ្ញាធរ ទន្លេសាប បានចុះសិក្សានៅទីតាំង 3 ចំនុចសំខាន់ៗ គឺនៅ ឆ្នុកទ្រូ កំពង់លួង និងចុងឈ្នៀស គឺដើម្បីតាមដាន និងវាយតម្លៃគុណភាពទឹក លើបារ៉ាមែត្រសំខាន់ ដូចជា Conductivity, pH, ស៊ីតុណ្ហភាពទឹក, កំរិតភាពថ្លានៃទឹក,អុកស៊ីសែនរលាយក្នុងទឹក,ជំរៅទឹក និងការពិនិត្យលើស្ថានភាពទូទៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុង ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃក្នុងភូមិបណ្តែកទឹកនៃបឹងទន្លេសាប។
ក្រុមការងាររបស់នាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃលើធនធានត្រីប្រមាណ ៣២ ប្រភេទចាប់តាំងពីខែ មេសា ឆ្នាំ២០១២ ដោយបានចុះយកសំណាកត្រីចំនួន 5 លើករួចមកហើយ ដើម្បីពិនិត្យ និងសិក្សាលើប្រភេទត្រីដែលមានពង និងការវិវត្តរបស់ពងត្រីតាមប្រភេទត្រីនីមួយៗ។សម្រាប់ការចុះបំពេញបេសកកម្មចុងក្រោយនេះ ក្រុមការងារបានធ្វើការពិនិត្យលើប្រភេទត្រីចំនួន ២២ ប្រភេទបន្ថែមទៀត ដែលសរុបប្រភេទត្រីទាំងអស់មានចំនួនកើនដល់ ៥៤ប្រភេទក្នុងនោះប្រភេទត្រីដែលមានពងមានចំនួន ៣៣ប្រភេទ។ ក្រុមការងារបានធ្វើការវាស់ប្រវែង, ថ្លឹងទំងន់, វះយកពងត្រីមកពិនិត្យនៅនឹងទីកន្លែងផ្ទាល់ មានដូចជាៈ តំបន់ឆ្នុកទ្រូ ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង, តំបន់ផាត់សណ្តាយ និងពាមបាងក្នុង ខេត្តកំពង់ធំ, តំបន់កំពង់លួង ក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់, តំបន់កំពង់ឃ្លាំង និងកំពង់ភ្លុក ក្នុងខេត្តសៀមរាប។