To attended the 3rd Regional Consultation Workshop on CCAI Basin-wide Assessments of Climate Change Impacts
Based on the coordinated of CNMC, on 29 June 2015, Mr. Nom Sophearith, Chief Officer of Litigation Condition Office of Department of Legislation and Extension of Tonle Sap Authority attend The 3rd Regional Consultation Workshop on CCAI Basin-wide Assessments of Climate Change Impact at Bangkok City, Thailand.  Participants is from Seven (7) members of CCAI Regional Technical Working Group per country.
The main Objectives of workshop to present and discuss the following topics:
1. Scope, methodology and work plan of the CCAI Basin-wide Assessments on Climate Change Impacts on Floods and Droughts (the top-up plan)
2. Implementation arrangements, including establishment of an Assessment Team and ToRs of National Experts on flood and drought.
Expected outcomes of the workshop:
1. Comments and an agreement on the scope, methodology and work plan of the CCAI Basin-wide Assessments on Climate Change Impacts on Floods and Droughts (The top-up plan)
2. Comments and an agreement on the composition of the Assessment Team and ToRs of National Experts on flood and drought