The workshop on the partnerships with regional stakeholder and community provider in the Tonle Sap Lake
At Morning on 09 June 2015, at Pursat Century Hotel , The Tonle Sap Autority  organized the workshop on the workshop on the partnerships with regional stakeholder and community provider in the Tonle Sap Lake chaired H.E. Hell Tony, Secretary General of Authority the Tonle Sap Representative of Excellency Minister of Water Resources and Meteorology and Chairman of Tonle Sap Authority and chair of Tonle Sap Authority with the technical participations from National line ministries and relevant institutional, Universities, National – International organizations , Representatives of  Provincial Department / Unit  and relevant communities around Tonle Sap area with totally 48 persons.
With opening Speech of Excellency Chair to informed the participants that this workshop is priority activity of the Action Plan of IWRM trend-boundary project between Tonle Sap Lack ( Cambodia)-Songkla Lack ( Thailand) which one of four components of M-IWRM that funded by  the World Bank via MRC under the coordinated of Cambodian National Mekong Committee with goal of good governance improvement to save the prosperity and healthy of Tonle Sap Lake and Songkla Lack for food security and livelihood suitability.
The main objective of this workshop to discusses to finding the ideas, commendation and vision of stakeholders with more experiences as:
1. Review and define challenges of trand-boundary that affect to Tonle sap lack management.
2. To improve Partnership and aware understand well to solve the challenges
3. To improve public awareness on the progress and main project activities with community in Tonle Sap Lack.