H.E Hell Tony, Secretary General of Tonle Sap Authority, to Lead a Preparatory Meeting for the Workshop on the Formulation of the Strategic Plan for Tonle Sap Authority
In the morning of May 26, 2015 at the auditorium of the General Secretariat of Tonle Sap Authority, there was a Preparatory Meeting for the Workshop on the Formulation of the Strategic Plan for Tonle Sap Authority under the auspices of H.E Hell Tony, Secretary General of Tonle Sap Authority, with the participation from Advisor, Deputy Secretary General, director- Deputy Director departments, assistants, officials and the project consultant of the Asian Development Bank.
Excellency Chairman of the meeting informed the meeting about the process of " The Formulation of Strategic Plan for Tonle Sap Authority 2015-2019" and the purposes of the meeting in order to review the content of the draft which was established after the 1st Consultative Meeting and provided constructive comments to improve perfection and harmonization in order to get support from Ministries, institutions and development partners. Then the project consultant presented the overall content of the documents on the Formulation of the Strategic Plan, discussed and provided suggestions to improve the meaning and content on each section in order to make the documents even better; moreover, the Working Group 10 had agreed to reedit the documents after having received comments from the participants at the upcoming meeting on 29 May 2015.​