From 27-28 April 2015, the Technical Working Group of the Department of Legislation and Extension of Tonle Sap Authority made a research study to understand about the conflicts of interest between stakeholders and users of natural resources in Tonle Sap region with sustainability in order to continue participate in promoting the implementation of laws and regulations in the management, conservation and development of natural resources and biodiversity in Tonle Sap and the related areas, especially to study the impact and the conflicts of interest extracting from natural resources and to follow-up the implementation of all letter regulations to resolve disputes that had occurred. During the study, the team met with local authorities, fishing communities, people, and related institutions that located in Pusat province.