Meeting on the Arrangement of the Consultative Workshop on the Preparation of the Strategic plan for Tonle Sap Authority
​In the afternoon of May 4, 2015 at the General Secretariat of the auditorium of Tonle Sap Authority, there was a Meeting on the Arrangement of the Consultative Workshop on the Preparation of the Strategic plan for Tonle Sap Authority under the auspices of H.E Hell Tony, Secretary General of Tonle Sap Authority with the participation from Advisor to TSA, directors-deputy directors Department, officials, experts and advisers of Asia Development Bank.
Excellency Chairman of the meeting informed the meeting of the history of the implementation process of the "Project on the Preparation Strategic Plan for Tonle Sap Authority" and the purposes of the meeting. Then the project consultant presented the organization process of the seminars, topics and presentation for editing. The meeting discussed and provided suggestions to improve the meaning and content to simplify the subject for facilitators and participants as well as to receive precise data and information in order to prepare a better strategic plan for Tonle Sap Authority.​