H.E Khov Meas to Attend the Public Forum in Banteay Meanchey Province
In the morning of April 29th  2015, H.E Khov Meas, Deputy Secretary General of Tonle Sap Authority, Member of the National Working Group in Banteay Meanchey, attended the public forum in Sombour Commune, Monkol Bourey District, under the auspices of H.E Son Sithorn, Secretary of State of the Ministry of Planning, Chairman of the Provincial Working Group in Mongkol Borey District, with the participation from members of the National Working Group of relevant ministries and institutions. After listening to the report by the Chairman of the Consultation Group of Sombour Commune, H.E Chairman gave the floor to local people to raise other issues as well as requests regarding roads condition, transportation of agricultural products to markets, wells, irrigation system and so on. H.E Chairman thanked the local authorities for actively participating in implementing political programs and the Rectangular Strategy Phase 3 of the Royal Government of Cambodia.​