In order to strengthen cooperation on the implementation of the Transboundary Project on Good Governance through Integrated Water Resources Management of Tonle Sap (Cambodia) and Songkhla Basin ( Thailand), so far the project implementation team of Tonle Sap Authority, led by Mr. Sin Viseth, Director of the Department of Exploitation Control and Conservation and Deputy Director of the project, had made a study visit to Songkhla Basin (Thailand) and through the exchange of experiences on the management of river basin welfare, the project implementation team of Songkhla River Basin Project (Thailand) makes a study visit to Cambodia from April 27 to May 01, 2015.
During this study visit, Thai side will show the manufacturing techniques on soap production made from ripe palm fruit, which got attention from people in Andong Russey Village, Sre Thmey Commune, Rolear Paear District, Kompong Chhnang Province and illustrate soap production and manufacturing techniques of natural gas from animal manure to the fishing community in Prek Luong Communt, Ek Phnom District, Battambang Provicne and Siem Reap Province.