សកម្ម​ភាពចុះ​សិក្សា​ស្វែងយល់​ពី​ការចែករំលែក​អត្ថប្រយោជន៍​រវាង​អ្នកពាក់ព័ន្ធ និង​អ្នកប្រើប្រាស់​​ធនធានធម្មជាតិ​ក្នុង​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​
​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី ២៧-២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០១៥ ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​របស់​​នាយកដ្ឋាន​នីតិកម្ម និង​ផ្សព្វផ្សាយ នៃ​អាជ្ញា​ធរទន្លេសាប បាន​ចុះ​សិក្សា​ស្វែងយល់​ពី​ការចែករំលែក​អត្ថប្រយោជន៍ (conflict Interest) រវាង​អ្នកពាក់ព័ន្ធ និង​អ្នកប្រើប្រាស់​ធន​ធនធានធម្មជាតិ​ក្នុង​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព ដើម្បី​បន្ត​ការចូលរួម​លើកកម្ពស់​ការអនុវត្ត​ច្បាប់ និង​បទបញ្ញត្តិ​នានា ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍន៍​ធនធានធម្មជាតិ និង​ជីវចម្រុះ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប និង​តំបន់​ពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេស ការសិក្សា​ស្វែងយល់​ពី​ផ​ល​ប៉ះពាល់ និង​ទំនាស់​វិវាទ​នៃ​ការទាញយក​អត្ថប្រយោជន៍​ពី​ធនធានធម្មជាតិ និង​ការតាមដាន​ការអនុវត្ត​នូវ​រាល់​លិខិត​បទ​បញ្ញត្តិ​នានា​ក្នុងការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ដែល​បានកើត​ឡើង ។ ក្នុង​រយៈពេល​នៃ​ការចុះ​សិក្សា ក្រុមការងារ​បាន​ជួប​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី​(​ភូមិ​/​ឃុំ​) សហគមន៍​នេសាទ ប្រជាពលរដ្ឋ អង្គភាព​ពាក់ព័ន្ធ ដែល​ស្ថិតនៅក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្ត​ពោសាត់ធិ៍ ។​