On 10th March 2015, the Working Group of the Project on Management on Steung Sen Basin Convergent Water Resources of Tonle Sap Authority (TSA), led by Professor Lim Puy, chairman of the working group, inaugurated the meeting at Municipality of Kompong Thom Province with the presence of the executive working group of the Project on Management on Steung Sen Basin Convergent Water Resources of Kompong Thom Province, led by the Governor of the Kompong Thom and Preah Vihear Province and the Deputy Governor of Preah Vihear Province. The meeting was about (i) the final decision on the composition of the Commission on the Management of Steng Sen Basin convergent water resources of Kompong Thom and Preah Vihear provinces (ii) the final decision on the composition of the executive working group on Management on Steng Sen Basin Convergent Water Resources as a whole with the representatives of Kompong Thom and Preah Vihear province (iii) the agreement on the project of the internal laws of the Commission on Management on Steng Sen Basin Convergent Water Resources (iv) and the election for the composition of the Board of Director on Management on Steng Sen Basin Convergent Water Resources as well as the restructuring, division of duties among the board of directors and the activities that the executive working group on Management on Steng Sen Basin Convergent Water Resources needs to further carry out in 2015-2017.