The Reviewed of the Pilot Project on the Improvement of Water Treatment Stations of Aquatic Agricultural Systems in Phat Sanday commune, Kampong Thom Province
​On February 4th to 5th, 2015, H.E Lim Puy, Vice Chairman of Tonle Sap Authority (TSA), H.E Khov Meas, Deputy Secretary-General, TSA Project staff and employees of Unitech Water Company,  inspected and modified two water treatment stations in Phat Sanday Commune, Kampong Thom Province. Station 1, located in Toul Neang Sav Village, and Station 2, located in Kampong Chamlang Village, are located before Bandet Tek Village, Phat Sanday Commune, which in 2009 were under the Livelihood Project, funded by the Asian Development Bank and was completed in 2012. Until now, TSA in collaboration with WorldFish Organization selected the two stations as the pilot project on the consumption of clean water of the aquatic agricultural systems, which the TSA and World Fish Working Group have to have a joint study on further process, reparation, and management of the stations.[Unofficial Translation]