Under the coordination of Cambodia National Mekong Committee (CNMC) in the morning of January 2nd, 2015, Mr. Sin Viseth, Director of the Department of Exploitation Control and Conservation, attended the Workshop on the Launch of the Fisheries Resources Management Project between Cambodia and Laos, which was organized by the Fisheries Administration under the auspices of H.E Nao Thuok, Government Delegate in Charge of Fisheries Administration. The workshop was held at Sunway Hotel with 43 participants from the Fisheries Administration, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, Ministry of Women's Affairs, Ministry of Rural Development, Ministry of Information, Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, Ministry of Water Resources and Metrology, Tonlesap Authority, and other related academic institutions. The workshop was organized to introduce the project in order to identify related key stakeholders and seek cooperation for the implementation of the project and get feedbacks from the stakeholders.[Unofficial Translation]