On 18-20, November, 2014 at Siem Reap Town Excellency Kov Meas, Deputy Secretary General of Tonle Sap Authorities attended Consultative seminar on initiatives of agriculture aquatic system program at Tonle Sap that organized by WorldFish Organization and also invitation of community and Relevant institutions around Tonle Sap. This seminar has purpose to make all Relevant institutions has good communication, understand about initiative follow each communities, determine the problem, determine relevant, solve the problem, changing, and organize plan to achieve whatever has planned. For framework of strategic at Tonle Sap for agriculture aquantic system had determined initiatives to Research in Development in the three main activities such as: Water Quality and Health, Land and Water Management, and Livelihoods Diversification.