From the 11 to 15 November 2015, Mr. Khov Vengsong, Vice Chief of Mineral resource office, and Miss. Buo Sophors of natural resource department of the Tonle Sap Authority has attended the workshop on ‘ the data analysis Data Collection at the Village’ of the national agri-water program (AAS) in the meeting Room (Wisdom Park) in Phnom Penh which organized by World Fish organization and other 28 people included Tonle Sap Authority, other organization which is the partner and also 12 coordinators for the village of the World Fish program of the six provinces around the Tonle Sap Area. This workshop has prepared in order to share the seen output form the work experience in the village to determine the prior issue for the 12 villages and to set the subsequent steps of natural agri-water (AAS) and prepare the plan to share the research to the 12 village which will be held in Siem Reap next week.