On 18th November 2014, H.E Meas Oeun, Advisor to Tonlesap Authority, led 2 Technical Staffs, members of the Committee on Project Implementation, attended the National Workshop on Climate Change and Water Resource Governance, organized by Cambodia Development Research Institute (CDRI), Cambodia's leading Independent Development Policy Research Institute, at Cambodiana Hotel with the participation from national and subnational members, professionals, NGOs, higher education institutions, and students, in total of 70 participants. In order to contribute to strengthening cooperation and ensure the project implementation successfully, this workshop aimed to (1) strengthen cooperation and ensure the project implementation successfully, (2) promote new discoveries of research studies to the involved institutes, and (3) link academic researchers to policy makers and seek opportunities in collaborating to improve relations between national and subnational level.