Participating in the National workshop on the assessment of the management in the Natural Protection Area
On the 04 November 2014, Mr. Sin Viseth, Director Department of Exploration Control and Conservation, has attend the national Workshop on the assessment of the management in the natural protection Area in order to prepare the strategic plan to protect the management area which is prepare by the Ministry of Environment and also sponsored by the UN_REDD and by the chaired by H.E. Say Sam Al, Minister of Ministry of Environment in the Sofitel Phnom Penh Hotel. This Workshop has invited Line ministries, institutions, organizations, communities, and other involved Partners totaled 120 people and it has an attempt to give the opportunity to the involved people to look at the situation of the present of the management of the natural protection areas and got their ideas of them to make the national strategy to prevent the natural protection area.