In the morning of 24th October 2014, at the meeting hall at Mongol District, Banteay Meanchey Province. H.E Khov Meas Deputy secretary General, Tonle Sap Authority and member of National Team-work located in Banteay Meanchey Province participated in the public forum at Russey Krouk Commune to follow up implemented the political program and the third rectangular strategy of the Royal Government of Cambodia presided by Son Sithon, Secretary of state of Ministry of Planning as Chairman of provincial; work-group for research in Mongol Borei District. With participation of member of the National Working Group which come from the relevant institutions.
After listening report of chief of Russey Commune, Many citizens raisings on challenges such as bad road to transport the agriculture product access to market, and lack of irrigations and some of them are very shallow etc. Responding to citizen’s requests, the working group has visited the situation of rural roads in AneChanh village and O Ta Koul Village and visited Samroung Canal located in Phasi Sra Village which is really shallow. We have got their challenges to be resolve and reported to high level to inform the relevant Institutions and enforced to inspire in accordance with the Plan, for the last time we had learnt about these issues.
Excellency Chairman working group have suggested to the members of the relevant groups complete their own tasks sufficiently.