វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​មើល​ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ (GPS)
​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី ២៧ ដល់​ថ្ងៃទី ២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០១៤ នៅ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន នៃ​អាជ្ញាធរ ទន្លេសាប មាន​រៀបចំ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តីពី​ការប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​មើល​ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ (GPS)  ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៍​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អគ្គលេខាធិការ អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ដោយមាន​ការអញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប មន្ត្រី​មន្ទីរ​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម ដែលមាន​ចំនួន ៣៥ នាក់ ។ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បី​ទទួលបាន​ចំណេះដឹង​ការប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​មើល​ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ (GPS) ក្នុងពេល​បំពេញភារកិច្ច និង​បេសកកម្ម ជូន​អង្គភាព​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធិភាព និង​រួមចំណែក​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​ឲ្យ​បាន​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចតុកោណ​ដំណាក់កាល​ទី ៣ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ។​
​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ នឹងធ្វើ​ទ្បើង​ជា ៣ ដំណាក់កាល​គឺ (១) - ផ្នែក​ទ្រឹស្តី​ជា​មូលដ្ឋាន . (២) ការអនុវត្ត​ផ្ទាល់​ពី​របៀប​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍ GPS និង (៣) ពី​របៀបការ​បញ្ជូន​ទិន្នន័យ​ពី GPS ទៅក្នុង​ម៉ាស៊ីន Computer ។ ជា​លទ្ធផល សិក្ខាកាម​នឹង​ទទួលបាន​នូវ​ចំណេះដឹង បទពិសោធន៍​ថ្មីៗ​បន្ថែមទៀត យល់ច្បាស់​ពី​ឧបករណ៍ វិធីសាស្ត្រ​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍ និង​ចេះ​ពី​ការកំណត់ និង​មើល​ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ​ច្បាស់លាស់ ។