ការចុះអនុវត្ត​ការងារ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ជំហាន​បញ្ចប់​ដំណាក់កាល​ទី​១​ស្តីពី​ប្រភពទឹក លំហូរ​ទឹក និង​លទ្ធភាព​ស្រោចស្រព នៃ​ស្ថានភាព​ស្ទឹង​ជីក្រែង ស្ទឹង​ស្រែង ស្ទឹង​សៀមរាប និង​ស្ទឹង​មង្គលបុរី
​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​របស់​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ នៃ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​ចុះ​អនុវត្ត​ការងារ​សិក្សា ស្រាវជ្រាវ​ជំហាន​បញ្ចប់​តំណាក់កាល​ទី​១ នៅ​ដើមរដូវ​វស្សា ស្តីពី​ប្រភពទឹក លំហូរ​ទឹក និង​លទ្ធភាព​ស្រោចស្រព​នៃ​ស្ថាន ភាព​ស្ទឹង​ជីក្រែង ស្ទឹង​ស្រែង ស្ទឹង​សៀមរាប និង​ស្ទឹង​មង្គលបុរី  ចាប់ពី​ថ្ងៃទី 6-9 ខែតុលា ឆ្នាំ​2014 ។ ការសិក្សា​នេះ មាន​គោលបំណង​ដើម្បី​ធ្វើការ​តាមដាន​ពី​បរិមាណ​ធារទឹក ល្បឿន​ទឹក​ហូរ ការ​វាស់​មុខកាត់​នៃ​ស្ទឹង ស្ថានភាព​បម្រែបម្រួល​របប​ទឹក ព្រមទាំង​ពី​គុណសម្បត្តិ និង​គុណវិបត្តិ នៃ​ការប្រើប្រាស់​ទឹកស្ទឹង​នីមួយៗ និង​ពី​លទ្ធភាព​នៃ​ការស្រោចស្រព ។ ក្រុមការងារ​បាន​ផ្តោត​សំខាន់​ផងដែរ អំពី​បញ្ហា​ដែល​ស្ទឹង​មួយចំនួន​មានការ​ខ្វះខាត​ទឹក​ក្នុង​រដូវវស្សា​នេះ និង​ពី​ផលប៉ះពាល់​ដោយ​គ្រោះទឹកជំនន់​តាម​បណ្តា​ស្ទឹង​នីមួយៗ ។​
​​ចុងបញ្ចប់​នៃ​ការសិក្សា​នេះ ក្រុមការងារ​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ​នឹង​ធ្វើការ​ចងក្រង​ជា​ឯកសារ​គោល​អំពី ស្ទឹងធំៗ​ទាំង ១១ ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប សម្រាប់​ការសិក្សា​តំណាក់កាល​ទី​១ នៅក្នុង​ឆ្នាំ 2014 ។ ការរៀបចំ​ចងក្រង​ជា ឯកសារ​នេះ គឺ​គោលបំណង​ដើម្បី​ធ្វើការ​ពិនិត្យ​លើ​ការខ្វះចន្លោះ​ក្នុងការ​សិក្សា ដើម្បី​រៀបចំ​ជា​ផែនការ​សិក្សា​ពេល​បន្ទាប់​ឲ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​ខ្ពស់ និង​ទទួលបាន​ផ្លែផ្ការ សម្រាប់​ការគ្រប់ គ្រង​អាង​ស្ទឹង​ទាំងអស់​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប ប្រកបដោយ​ចីរភាព និង​មាន​និរន្តរភាព ។​