With the Coordination from the National Mekong Committee of the Maritime Program, Mr. Nom Sophearith, Cheif of Office of the Department of Legislation and Extension of Tonlesap Authority, attended the National Training Course on the Utilization of the Guidelines for the Management of Dangerous Goods, Cruise Control System and Waste Management in Cambodia from 13th to 17th October 2014 at the Auditorium of Basak 2 Restaurant under the auspices of H.E Long Saravudh, Deputy Secretary General of National Mekong Committee, with the participation from Ministries, national authorities and relevant institutions, such as the Ministry of Environment, the Ministry of Public Work and Transportation, Phnom Penh Port, Sihanoukville Port, Tonlesap Authority, Mekong River Commission, and related private companies, liked fuel Kampuchea Tela Co.; Ltd, SOKIMEX Group, Total Cambodge, in totally of 34 participants. The training aimed to promote awareness and provide knowledge to the participants of the maritime control system, related tools transportation, monitoring methods and compensation management.