From 06-08 October 2014, Mr. Sin Viseth, Director Department Commercial Exploitation and conservation of Tonle Sap Authorities have attended in the Second Mekong Platform on Climate Change coordinated by Cambodian National Mekong Committee. This platform aimed to (1) Exchange experiences and strategies in order to propagate about the effect of Climate Chang by involving with practicing and good previous experiences. (2) Propagate about development and present of adapting on Climate Change of under Mekong River and (3) Provide chances to all related in the framework MRC, shared ideas in order to link adapting action of transnational to national politics and plan which focus on weather changing and the way in which we can keep with efficiency, ability and perpetuity of adapting planning both national section and transnational.