From 16th to 18th, September, 2014. Mr. Kov Vengsong, Vice chief of Mine Resource Office and Miss. Bou Sophak, Officer Department of Natural Resource of Tonle Sap Authority attended to training course about Orientation in Researching Activity, participated by (PAP Tools) was regonized by World Fish Organization at Cambodian Red Cross Meeting Hall in Porsat Province and has participants about 31 persons, Tonle Sap Authority, Partner Organizaions, and facilitated people in area villeage of Worldfish around Tonle Sap. This training course is to improve ability and carried out in the community process, showing about strategy of participation (PAP), set target meeting group, and user procedure to organize discussion with old target group and new target group. This training course was chosen practical plaining about this procedure in six target villages of two provinces, Porsat Province and Bathambong Province which holds at the end of September until in the midle of October, 2014.