From 16th to 19th September 2014, The Teachnical Wroking Group of Tonle Sap Authority, Mr. Yan Samrith, Director Department of Legistlation and Extension attended to researching and collecting information about people’s view that talk about the important of natural resource, biodiversity arround Tonle Sap and citizent’s occupation of the area around Tonle Sap in Kampong Chang province and Kandal province. This research’s aims is to collected information about relevent public participation (Natural Resource Community, National Government Organization (NGO), and relevent institution) on understanding of law, standard of regulation, publishing, education in protecting natural resource and biodiversity around Tonle Sap with relevent area to organizes document and provides public understanding to the people in protecting biodivesity natural resource in the Tonle Sap and relevent area to basic community in the future.