សកម្មភាព​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ស្វែងយល់​ពី​ការអនុវត្ត​ច្បាប់ និង​វិវាទ​នៅ​មូល​ម​ដ្ឋា​ន​ទាក់ទង​នឹង​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប​
នា​ថ្ងៃទី ៨ ដល់​ថ្ងៃទី ១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៤ ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​អគ្គលេខាធិកា​រដ្ឋា​ន អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ដឹកនាំ​ដោយ​លោក យ៉ាន់ សំរិទ្ធ ប្រធាន​នាយក​ដ្កា្ឋ​ន​នីតិកម្ម និង​ផ្សព្វផ្សាយ បាន​ចុះ​អនុវត្ត​ជំហាន​១ នៃ​ផែនការ​សកម្មភាព​ទី ២៩ ដើម្បី​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ស្វែងយល់​ពី​ការអនុវត្តន៍​ច្បាប់ និង​វិវាទ​នៅ​មូលដ្ឋាន​ទាក់ទង​នឹង​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន​នៅ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប​នៃ​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ធំ និង​ខេត្តសៀមរាប ។ គោលបំណង ការសិក្សា​ស្វែងយល់​នេះ ដើម្បី​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​អំពី​កម្រិតយល់ដឹង​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​មូលដ្ឋាន សហគមន៍ អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល និង​អ្នក​ពា​ក់័ព​ន្ធ​ក្នុងការ​អនុវត្តន៍​ច្បាប់ និង​វិវាទ​ទាក់ទង​និង​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ។ ក្រុមការងារ​បាន​ជួប​សម្ភាស​ន៏​ជាមួយ​មន្ត្រី​ស្ថាប័ន​ជំនាញ ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ គណៈកម្មការ​សហគម​ន៏ និង​ប្រជា​នេសាទ​នៅ​សហគមន៍​ឧកញ៉ា​ព​ពាយ ស្រុក​កំពង់ស្វាយ សហគមន៍​កំពង់​គោ ក្រុង​ស្ទឹងសែន ខេត្តកំពង់ធំ និង​សហគម​ន៏​នេសាទ​កំពង់​ឃ្លាំង និង​សហគមន៍​នេសាទ​ព្រៃ​ស្រមោច ស្រុក​សូទ្រនិគម ខេត្តសៀមរាប​។