Participated in the National Consultation Meeting to review the conten of the materials prepare and translated for the RSAT Trail
​​From 28th to 29th August 2014, H.E Khov Meas, Deputy Secretary General of Tonle Sap Authority, attended the National Consultation meeting to review the conten of the materials prepare and translated for the RSAT  for Lower Sre Pok 2013 at Paradai Hotel, Siem Riep Province, under the facilitation of Mekong River Commission and with participations from member ministries and institutions about 35 persons.
The overall objectives of this workshop will be to (1) Present the process and results and get comments on the Lower Sre Pok 2013 RSAT trail report mainly based on the translate version; (2) Discuss on how to implement on second RSAT trail in the Pursat Basin; and (3) Identify RSAT training priorities and schedule for RSAT overiew training workshop and RSAT assessment of PUSAT Basin.
As a result, though the workshop, participants understand:
- The general situation of RSAT;
- The possibility of comments collection over the report evaluating RSAT 2013 to trail on the Lower Sre Pok;
- Plan of the next phase of the trail in Pursat Basin implementation; and
- Identify prioritized activities, process of publicity and training on RSAT equipment.