On the Afternoon, 18th August 2014 at Himawari Hotel, Mr. Yan Samrith, Director Department of Legislation and Extension of Tonle Sap Authority attended the first meeting under the topic of the National Water Situation Report 2014, which is the new recovery of technical advisor WRMSDP/MOWRAM-CDTA 7610-CAM with the chaired by Excellency Veng Sokhun, Secretary of State of Ministry of Water Resources and Meteorology and chair inter-ministry members (WG6) and team CDTA/ADB. This meeting was all about the suggesting ideas on the new recovery of the first draft National Water Report 2014, which is divided into 5 chapters- the introduction of water resource situation (above and under the land), water for production and water service, plus water and environment in order to ensure the accuracy before deciding. We have also checked on the report for overall view of the water sector studies and the law implementation of Cambodia.