During the 8th and 9th Aug 2014, at environmental headquarter in Preah Vihear, His Excellency Eung Kim Leang, Tonlesap authority’s Secretary General and member of national teamwork have been to Preah Vihear Province to join a forum of Tri Pheap Company and people who are living there, Phum O Por, Khum Rum Ney, Srok Ror Veang, with the presence of His Excellency Meas Sophea, Leader of national teamwork together with His Excellency Oum Mara, Governor of Preah Vihear along with other woker in province/city/srok. This forum is conducted to prevent all the illegal logging in forest and cut down the trees along the street for the purpose of building settlements, and put an end to the providing the concession of land. Also, this forum also agreed on the fact that we need to establish a committee for the solution finding.