១/. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី
២/. សម្ភាសន៍ជាមួយប្រជានេសាទ
៣/. សម្ភាសន៍ជាមួយអាជីវករទិញ-លក់ត្រី ត្រីនុយ និងសិប្បីសត្វ
៤/. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយអ្នកចឹញ្ចឹមត្រី ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពនេះផងដែរក្រុមការងារបានចុះសិក្សានៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើ ជាលទ្ធផលរកឃើញថា ៖
- ស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនៅភូមិព្រែកទាល់ នៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ទឹកបានលិចព្រៃលិចទឹក ដោយយោងលើស្ថានីយ៍ ព្រែកទាល់ (តំបន់ស្នូល) មានកម្ពស់ទឹកប្រែប្រួលពី ១.៨១ ទៅ ៥.១១ ម៉ែត្រ និងកម្ពស់ទឹកជាមធ្យម ៣.៧៩ ម៉ែត្រ ។
- មានផ្ទះ ឬ ស្តង់ចាំទទួលទិញ និងលក់ត្រីសរុបប្រមាណ ៣៨ ផ្ទះ (ធំ ៨ផ្ទះ និងតូច ៣០ផ្ទះ) ដោយមានការធ្វើអាជីវកម្មត្រីជាមធ្យមប្រមាណ ៣.៩តោន/ថ្ងៃ និងមានបរិមាណសរុបប្រមាណ ១៩.៥ តោន/៥ថ្ងៃ ។ តម្លៃត្រី៖ ប្រភេទត្រីលេខ១ មានតម្លៃចន្លោះពី ១០.០០០ រហូតដល់ ៣០.០០០ រៀល/គ.ក្រ ប្រភេទត្រីលេខ២ មានតម្លៃចន្លោះពី ៥.០០០ រហូតដល់ ១០.០០០ រៀល/គ.ក្រ និងប្រភេទត្រីលេខ៣ មានតម្លៃចន្លោះពី ២.០០០ រហូតដល់ ៥.០០០ រៀល/គ.ក្រ ។
- មានការធ្វើអាជីវកម្មត្រីនុយជាមធ្យមមានបរិមាណប្រមាណ ១.៦ តោន/ថ្ងៃ និងមានបរិមាណសរុបប្រមាណ ៨ តោន/៥ថ្ងៃ មានតម្លៃទិញចូល និងលក់ចេញវិញចន្លោះពី ៨០០ ទៅ ២.០០០ រៀល/គ.ក្រ ។
- នៅពេលចុះសិក្សាមិនមានការធ្វើអាជីវកម្មសិប្បីសត្វដូចជា ពពួកលៀស ខ្យង និងខ្ចៅនោះទេ ។
- ការធ្វើអាជីវកម្មត្រី និងត្រីនុយ មានប្រភពមកពីការនេសាទដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍នេសាទដូចជា បរ របាំងស្បៃមុង មងរាយ សន្ទូចរនង ឡើរ និងសៃយ៉ឺននៅក្នុងបឹងទន្លេសាប តាមព្រៃលិចទឹក និងតាមស្ទឹង ។
- ចំពោះផ្ទះ ឬ ស្តង់ធំៗចាំទទួលទិញត្រីជាប្រចាំ និងដឹកត្រីទៅលក់នៅកន្លែងបែងចែកផលនេសាទនៅតំបន់ចុងឃ្នៀសនៃខេត្តសៀមរាបជារៀងរាល់ថ្ងៃ ។ រីឯផ្ទះ ឬ ស្តង់តូចៗ ទិញត្រីបានបរិមាណតិច ដោយទុករយៈពេលពី ២ ទៅ ៣ ថ្ងៃ បានដឹកទៅលក់កន្លែងឡើងត្រីភូមិពាមតាអ៊ួរ ឃុំកែវពណ៌ ស្រុកពួក និងទៅលក់នៅកន្លែងបែងចែកផលនេសាទនៅតំបន់ចុងឃ្នៀសនៃខេត្តសៀមរាប ។ ចំពោះតម្លៃត្រី ឈ្មួញអ្នកចាំទទួលទិញត្រីបន្តជាអ្នកអោយតម្លៃភ្លាមៗទៅតាមហាងឆេង និងគុណភាពផលិតផលរបស់ពួកគាត់ជាក់ស្តែង ។ ឈ្មួញកណ្តាលអាចលក់រាយ ឬ លក់ដុំក្នុងតំបន់ភ្លាមៗបើមានអ្នកទិញ និងត្រូវតម្លៃគ្នា ។
- ការធ្វើអាជីវកម្មធនធានធម្មជាតិនៅបឹងទន្លេសាប និងតំបន់ពាក់ព័ន្ធនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង នារដូវទឹកតំឡើងនៅខែកញ្ញា បានផ្តល់ផលអវិជ្ជមានដូចជាៈ បណ្តាលអោយបាត់បង់ពពួកកូនត្រីទើបនឹងញាស់ កូនត្រីមានទំហំតូចៗ និងត្រីមេពូជមានពងក្នុងពោះនៅឡើយ ជាពិសេសការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍នេសាទបរ និងរបាំងស្បៃមុងដែលបង្កផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំង ។ នៅពេលការនេសាទត្រីធម្មជាតិធ្លាក់ចុះ ប្រជាជននឹងងាកទៅចិញ្ចឹមត្រីតាមបែរនៅតាមភូមិបណ្តែតទឹកនៃឃុំកោះជីវាំង ស្រុកឯកភ្នំ ខេត្តបាត់ដំបង ដែលធ្វើអោយមានតម្រូវការត្រីនុយធម្មជាតិកាន់តែខ្ពស់ ដូចនេះប្រជានេសាទកាន់តែពង្រីកការនេសាទខុសច្បាប់បន្ថែមទៀតជាមិនខាន ។ ជាពិសេសបំផុត គឺតម្លៃត្រីធម្មជាតិមានតម្លៃកើនខ្ពស់ខុសពីឆ្នាំមុនៗ ។
សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពចុះតាមដាន វាយតម្លៃលើការធ្វើអាជីវកម្មត្រី ត្រីនុយ សិប្បីសត្វ និងចរន្តទីផ្សារតាមច្រកចេញ-ចូល នៅបណ្តាខេត្តទាំង ៦ និងតំបន់ពាក់ព័ន្ធជុំវិញបឹងទន្លេសាប គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឱ្យអនុវត្តនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ ២០២៤ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប ។ សកម្មភាពខាងលើនេះ មានគោលបំណង៖