នាថ្ងៃចន្ទ ៧កើត ដល់ថ្ងៃសុក្រ ១១កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស.២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៩ ដល់ថ្ងៃទី ១៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ក្រុមការងារបច្ចេកទេស នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានបន្តចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវលើ កាកសំណល់ឧបករណ៍នេសាទនៅក្នុងភូមិបណ្ដែតទឹកចុងឃ្នៀស សង្កាត់ចុងឃ្នៀស ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។
ការសិក្សា របស់ក្រុមការងារមានដូចខាងក្រោម :
១- ជួបជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី ពិភាក្សាអំពីការទុកដាក់សំរាម(ឧបករណ៍នេសាទ) របស់ប្រជាជន លើភូមិបណ្ដែតទឹកចុងឃ្នៀស។
២- ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយប្រជានេសាទ ពាក់ព័ន្ធ និងប្រើប្រាស់ឧបករណ៍នេសាទ តម្លៃទិញចូល អាយុកាលប្រើប្រាស់ និងរបៀបគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ឧបករណ៍នេសាទ ក្រោយពេលផុតអាយុកាលប្រើប្រាស់។
៣- ជួបពិភាក្សាអាជីវករលក់ដូរឧបករណ៍នេសាទលើភូមិបណ្ដែតទឹក ដឹងពីតម្លៃទីផ្សារប្រភេទឧបករណ៍នីមួយៗ និងឧបករណ៍ដែលពេញនិយមដូចជា បរ មង និងអ៊ុយ ជាដើម។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពក្រុមការងារចុះសិក្សានៅតំបន់ពាក់ព័ន្ធខាងលើនេះជាលទ្ធផលមានដូចជា៖
១. ប្រជាជននៅតំបន់ចុងឃ្នៀសប្រកបរបរនេសាទប្រមាណជា ៦០% និងប្រកបរបរបម្រើសេវាកម្មទេសចរណ៍ ៣០% ប្រកបរបរផ្សេងៗដូចជា លក់ដូរ កម្មករ ជាងជុសជុល មន្ត្រីរាជការ និងធ្វេីស្រែ មានប្រមាណជា១០%។
២. ប្រភេទឧបករណ៍នេសាទដែលប្រជានេសាទ ពេញនិយមប្រើប្រាស់ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន រួមមានៈ មងរាយ៦០% សៃយឺន ២០% មាន(កន្សុំ សន្ទួច លបរ៉ាវ មងអុសដៃ)។
៣. ក្រោយផុតអាយុកាលប្រើប្រាស់ ប្រភេទឧបករណ៍ដូចជា មងរាយ សន្ទួច លបរ៉ាវ ត្រូវបានបោះបង់ចោលទៅក្នុងបឹង និងប្រមូលយកមកវិញតែប្រភេទឧបករណ៍ណាដែលអាចជួសជុលប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងអាចទាញយកតម្លៃសេដ្ឋកិច្ចបានដូចជាសៃយុឺនដែលអាចរុះយកដែកលក់បាន ៥០០រៀល/១គីឡូក្រាម។
សូមបញ្ជាក់ថាសកម្មភាពខាងលេីនេះមានគោលបំណង សិក្សាវាយតម្លៃលើប្រភេទឧបករណ៍នេសាទដែលប្រជានេសាទពេញនិយមក្នុងការប្រើប្រាស់មានដូចជា ប្រភេទឧបករណ៍នេសាទ បរ មង និងអ៊ុយ និងសិក្សាវាយតម្លៃលើប្រភេទឧបករណ៍នេសាទដែលប្រជាជនប្រើប្រាស់ ជាលក្ខណៈគ្រួសារ ។ សិក្សាពីលំហូរនៃផលប៉ះពាល់បណ្ដាលមកពីកាកសំណល់ឧបករណ៍នេសាទទៅលើអេកូស៊ីស្ទែមបឹងរួមជាមួយនឹងតម្លៃសេដ្ឋកិច្ច ទៅលើប្រភេទឧបករណ៍នេសាទនីមួយៗ និងរយៈពេលនៃការប្រើប្រាស់៕