- ប្រភេទត្រីបូកយោង ១៥០ ប្រភេទ
- តម្លៃផលនេសាទសរុប: ២,១០៦.៥៦ លានរៀល
- តម្លៃផលនេសាទគិតជាដុល្លារស្មើនឹង ៥១៣,៧៩៣.៩០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក (៤,១០០៛/១ដុល្លារ)
- តាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ការធ្វើនេសាទហួសកម្រិត (Over fishing) បានធ្វើឱ្យផលស្តុកត្រីជាច្រើនប្រភេទមានការថយចុះ។ វាជាការពិតហើយ ប្រភេទត្រីធំៗដូចជា ត្រីរាជ ត្រីគល់ រាំង និងត្រីធំៗមួយចំនួនទៀតត្រូវបាន គេជួបប្រទះយ៉ាងច្រើនក្នុងអតីតកាល។
|- ក្រុមត្រីធំដែលគិត ជាទូទៅមានហ្វ្រេកង់បណ្តោយ ១២០ ស.ម (Maximum Lenght 120cm) ដែលមានទម្ងន់ ១៧ គ.ក្រ (Maximum Weight 17kg) អាចបន្តពូជបានអាយុ: ៤ទៅ ៥ឆ្នាំ (Maturity Stage 4-5 years) ដូចជាត្រីរាជ (PangasiusHypothalamus) លែងឃើញមានទៀតហើយ។ ត្រីគល់រាំង ឬត្រីកាហោ បានជួប ៣-៤ក្បាល តែបាន ថ្លឹងវាស់វែង១ក្បាល មានប្រវែង ១៥ស.ម និងទម្ងន់ ១២០ក្រាម។ ត្រីគល់រាំង និងត្រី រាជ Max.300cm (DoF), អម្បូរត្រីប្រាមួយចំនួនកាន់តែតូចទៅៗ។
- ក្រុមត្រីទំហំមធ្យម (Maximum Lenght 65cm) និងមានទម្ងន់ដល់ ៦.៥ គ.ក្រ ( Maximum Weight 6,500 g.)ដូចជាត្រី ឆ្កោក,ព្រួល/ ក្រឡង់, គ្រុំ, ក្អែក, ព្រលូង/ច្រឡឹង, តា នេល, កេស (Krytopterus apogon) ជាដើម ។ អាចបន្តពូជបាននៅអាយុពី ២ ទៅ៣ឆ្នាំ មានការថយចុះយ៉ាងខ្លាំង និងមានទំហំកាន់តែតូចទៅៗ។
- ក្រុមត្រីទំហំតូចបានយកហ្វ្រេកង់បណ្តោយវែងបំផុត ៣១ ស.ម (Maximum Lenght) និងមានទម្ងន់ ៥០០ក្រាមចុះក្រាម (Maximum Weight) ដូចជាត្រី ស្លាត ច្រកែង កាហែក្រហម ជាដើម ។ល។ (យោង: Tonle Sap Enviromental Management Project 2003) ។ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន ត្រីមានទំហំកាន់តែតូចទៅៗបានក្លាយជាត្រីនុយមួយភាគធំទៅហើយ ។ល។
- បើយើងសហការបើកផ្លូវមាត់ច្រកទន្លេ សាប ចូលបឹងទន្លេសាប បានទាន់ពេល វេលា មានត្រីរាប់ពាន់តោនធ្វើចរាចរមិន មានការរំខានចូលព្រៃលិចទឹកដើម្បីរក កន្លែងមានចំណីពងកូននោះ ត្រីនឹងមាន ការចាប់ផ្តើមកើនឡើងទាំងបរិមាណ និង គុណភាពបន្តិចម្តងៗឡើងវិញ។ល៕