កិច្ចប្រជុំ​ពិភាក្សា​ដោះស្រាយ​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​សហគមន៍​កសិករ​នៅ​ឃុំ​សំព្រោជ ស្រុក​ស្ទោង ខេត្តកំពង់ធំ តវ៉ា​បង្អាក់​ការសាងសង់​បង្គោលព្រំ​តំបន់​៣ ដែន​ព្រៃ​លិច​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប
​ខេត្តកំពង់ធំ ៖ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ថ្ងៃ​សុក្រ ៧ កើត ខែអាសាឍ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព​.​ស ២៥៦៨ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៤ ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម អមដោយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ក្រោម​ឱវាទ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ធនធានទឹក​និង​ឧតុនិយម និង​ជា ប្រធាន​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ដោះស្រាយ​ករណី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ១៨​គ្រួសារ រស់នៅក្នុង​ភូមិ​ល្វា និង​ភូមិ​ក្រសាំង​ជ្រុំជើង ឃុំ​សំព្រោជ ស្រុក​ស្ទោង ខេត្តកំពង់ធំ តវ៉ា​ការសាងសង់​បង្គោលព្រំ​តំបន់​៣ លើ​ផ្ទៃដី​ទំហំ​២៣,៥០​ហិកតា ស្ថិតក្នុង​ឃុំ​ម្សាក្រង​។
​កិច្ចប្រជុំ​នេះ បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​នៅ​សាលាឃុំ​សំព្រោជ ដោយមាន​ការចូលរួម​ពី​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ រួមមាន រដ្ឋបាល ខេត្ត ស្រុក ឃុំ ប៉ុស្តិ៍នគរបាល​រដ្ឋបាល ឃុំ​សំព្រោជ ស្រុក​ស្ទោង ខេត្តកំពង់ធំ កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្ត ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្ត តំបន់​ប្រតិបត្តិការ​សឹក​រង​ខេត្ត មន្ទីរ​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម​ខេត្ត មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និង​សុរិយោដី​ខេត្ត មន្ទីរ​កសិកម្ម​រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ​ខេត្ត មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្ត មន្ទីរ​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​រដ្ឋ​សភា ព្រឹទ្ធសភា និង​អធិការកិច្ច​ខេត្ត ខណ្ឌ​រដ្ឋបាល​ជលផល​ខេត្តកំពង់ធំ និង​តំណាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​មូលដ្ឋាន សរុប​ចំនួន​៥២​នាក់​។​
​សូមជម្រាបថា ខេត្តកំពង់ធំ មានស្រុក​ចំនួន​៦ និង​ឃុំ​សង្កាត់​ចំនួន​១៥ ជាប់​នឹង​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ក្រោយ​ការ​កាត់​ឆ្វៀល​ឆ្នាំ​២០២២-២០២៣ ទំហំ​ផ្ទៃ​ដីព្រៃ​លិច​ទឹក​តំបន់​៣ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ធំ សរុប​ប្រមាណ ៩៥,៧៩៣.៨៥ ហិកតា និង​មាន​និយាម​កា​បង្គោល​ចំនួន ៣៤៦​ចំនុច បន្ទាប់ពី​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ផែនទី​កំណត់​និយាម​កា​ឡើងវិញ ។​
​ជារួម​បន្ទាប់ពី​ទទួលបាន​ការពន្យល់​ណែនាំ​ពី​ប្រធាន​អង្គប្រជុំ ក៏ដូចជា​ការ​ផ្តល់យោបល់ និង​ពន្យល់​ពី​អង្គភាព​ជំនាញ ដោយ​ឈរលើ​មូលដ្ឋាន​បទដ្ឋាន​បច្ចេក​ទេស ច្បាប់ និង​បទបញ្ញត្តិ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការគ្រប់គ្រង និង​ប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​តំបន់​ទន្លេសាប ជាពិសេស​ចូលរួម​អនុវត្ត​ឱ្យបាន​មុតមាំ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ចំពោះ​ប្រសាសន៍​ណែនាំ​ដ៏​ថ្លៃថ្លា​បំផុត​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្នុងការ​ពង្រឹង​វិធានការ​ថែរក្សា ការពារ ទប់ស្កាត់ និង​គ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ និង​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប​ប្រកបដោយ​ចីរភាព និង​និរន្តរភាព សម្រាប់​កូនចៅ​ជំនាន់​ក្រោយ ។
​ឆ្លៀតឱកាស​នេះដែរ  ដើម្បី​ជៀសវាង​ការអនុវត្ត​ច្បាប់ ទោសទណ្ឌ​រាល់​ការរំលោភបំពាន និង​ទន្ទ្រាន​ដែន​ការពារ​ដែន​ព្រៃ​លិច​ទឹក​តំបន់​៣ ឯ​ឧ​ត្ត​ម​ប្រធាន​អង្គប្រជុំ បាន​ជម្រុញ​ក្រើនរំលឹក​ដល់​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ប​ង្កេ​ី​ន​ការយកចិត្តទុកដាក់​ប​ន្ថែ​ម​ទៀត​ក្នុង​ការអប់រំ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ពន្យល់​ណែនាំ​អំពី​ខ្លឹមសារ​ស្មារតី​អនុក្រឹត្យ​លេខ ៨៣ អនក្រ​.​បក ចុះ​ថ្ងៃទី​២៦ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣  ស្តីពី​ការកំណត់​សិទ្ធិ​ប្រើ​ប្រាស់ និង​អាស្រ័យ​ផ​លលេ​ី​ដី​រដ្ឋ ក្នុង​ដែនដី​តំបន់ទ្រនាប់​នៃ​ដែន​ព្រៃ​លិច​ទឹក (​តំបន់​២) ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប​ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់  បាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប និង​ខេត្តកំពង់ធំ ។​
​ជា​លទ្ធផល កិច្ចប្រជុំ​បានទទួល​ស្គាល់ និង​ឯកភាព​តាម​ចំណុច ដូចខាងក្រោម ៖
១. ចំណុច​បង្គោល​ដែល​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​កំពុង​សាងសង់ គឺ​ត្រឹមត្រូវ​តាម​ខ្សែបន្ទាត់​ព្រំ​អនុក្រឹត្យ​លេខ ១៩៧ អនក្រ​.​បក ចុះ​ថ្ងៃទី​២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០១១ និង​អនុក្រឹត្យ​បាន​កាត់​ឆ្វៀល​
២. ឯកភាព​ឱ្យ​ក្រុម​ជាង​របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេ​សាប​បន្ត​ការសាងសង់​បង្គោល​តាម​ទីតាំង​ចំណុច​បង្គោល​ដែល​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​កំពុង​សាងសង់​
៣. អាជ្ញាធរ​ដែនដី និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវ​បង្កលក្ខណៈ​ឱ្យ​ក្រុម​ជាង​របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេ​សាប​បន្ត​សាងសង់​បង្គោល ដែល​បានកំណត់​តាម​ខ្សែ​និយាម​កា​នៃ​អនុក្រឹត្យ​លេខ​១៩៧ អនក្រ​.​បក ចុះ​ថ្ងៃទី​២៩ ខែ សីហា ឆ្នាំ​២០១១ និង​អនុក្រឹត្យ​ដែល​បាន​កាត់​ឆ្វៀល ។​
៤. ប្រជាពលរដ្ឋ នឹង​សហការ​ចូលរួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ដើម្បី​ធ្វើការ​សាងសង់​បង្គោលព្រំ​តំបន់ ៣ ដែល​បានកំណត់​ទៅតាម​ចំណុច​និយាម​កា និង​ចូលរួម​ពង្រឹង​ការគ្រប់គ្រង អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍន៍​ធនធានធម្មជាតិ នៅ​តំបន់​ទន្លេសាប ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព ។​
​សូមបញ្ជាក់ថា តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ត្រូវបាន​បែងចែក​ជា ៣ តំបន់ :
-​តំបន់​១ ជា​តំបន់​លំនៅដ្ឋាន ឬ​ភូមិករ និង​ជា​តំបន់​បង្កបង្កើនផលរ​បស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​ទទួលបាន​សិទ្ធិ​កាន់កាប់​ស្របច្បាប់ (​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ​)