ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ៖ នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ៧រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម ហ៊ែល តូនី អនុប្រធានក្តាប់រួម អាជ្ញាធរទន្លេសាប អមដោយថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីបច្ចេកទេសក្រោមឱវាទអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរទន្លេសាប តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម និងជា ប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានដឹកនាំប្រតិភូជាថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីបច្ចេកទេសអន្តរក្រសួងស្ថាប័នជំនាញ រួមមាន ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់, ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រម៉ាញ់ និងនេសាទ, ក្រសួងបរិស្ថាន, ក្រសួងអធិការកិច្ច ប្រជុំដោះស្រាយបញ្ហាបង្អាក់ការសង់បង្គោលព្រំតំបន់៣ នៃដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់បឹងទន្លេសាប ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រឃុំភ្នំលៀប ស្រុកព្រះនេត្រព្រះ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ។ កិច្ចប្រជុំដោះស្រាយនេះ បានប្រព្រឹត្តទៅនៅសាលាឃុំភ្នំលៀប និងមានការចូលរួមពីមន្ទីរជំនាញខេត្ត, អាជ្ញាធរដែនដី (ស្រុក ឃុំ និងភូមិ), កងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច និងប្រជាពលរដ្ឋពាក់ព័ន្ធនឹងតំបន់ខាងលើ ដែលដឹកនាំសម្របសម្រួលដោយ ឯកឧត្តម លៀម សូដា អភិបាលរងខេត្ត តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម អ៊ំ រាត្រី អភិបាលនៃគណ:អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ។
សូមជម្រាបថា ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ជាខេត្តមួយប្រកបដោយសក្តានុពលធនធានធម្មជាតិក្នុងចំណោមខេត្តទាំង ៦ ជាប់ផ្ទាល់នឹងតំបន់បឹងទន្លេសាប អមផ្លូវជាតិលេខ៦ និងលេខ៥ ។ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បន្ទាប់ពីធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពទំហំផ្ទៃដីព្រៃលិចទឹកតំបន់៣ ក្រោយការកាត់ឆ្វៀលឆ្នាំ២០២១-២០២២ គឺមានទំហំប្រមាណជា ៦ ៩១៣.៣៨ ហិកតា មាននិយាមកាចំនួន ៤៧ ចំនុច ត្រូវសង់បង្គោលការពារព្រំ ដែលមកទល់បច្ចុប្បន្ននេះ នៅសល់ចំនួន ៤បង្គោលទៀត តម្រូវឱ្យមានការដោះស្រាយជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីបញ្ចប់ការសង់ទាំងស្រុងសម្រាប់ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ។
ជារួមបន្ទាប់ពីទទួលបានការពន្យល់ បកស្រាយ និងណែនាំពីប្រធានអង្គប្រជុំ ក៏ដូចជាការផ្តល់យោបល់ និងពន្យល់ពីប្រតិភូថ្នាក់ដឹកនាំអន្តរក្រសួងស្ថាប័នជំនាញ លើបទដ្ឋានបច្ចេកទេស និងបទដ្ឋានច្បាប់ បទបញ្ញត្តិដែលបានកំណត់ ដោយឈរលើស្មារតីយកចិត្តទុកដាក់ថែរក្សា ការពារ និងគ្រប់គ្រងឱ្យខាងតែបាននូវសម្បត្តិធនធានធម្មជាតិដ៏កម្រមិនអាចកាត់ថ្លៃបាននៃបឹងទន្លេសាប ជាពិសេសចូលរួមអនុវត្តឱ្យបានមុតមាំប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពចំពោះប្រសាសន៍ណែនាំដ៏ថ្លៃថ្លាបំផុតរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក៏ដូចជាចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្ត យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភាជាតិ ។ អង្គប្រជុំទាំងមូល រួមជាមួយប្រជាពលរដ្ឋពាក់ព័ន្ធខាងលើ បានយល់ព្រម និងសម្រេចឯកភាពគ្នាជាគោលការណ៍រួម ដូចខាងក្រោម ៖
១. ទីតាំងចំនុចទាំង ៤ បង្គោល ពិតជាស្ថិតនៅក្នុងដែនព្រំតំបន់ ៣ ស្របតាមខ្សែបន្ទាត់ នៃអនុក្រឹត្យលេខ ៥៨ អនក្រ.បក និងសេចក្តីជូនដំណឹងលេខ ២៦៨ សជណ.ដប ចុះថ្ងៃទី៦ ខែមីនាឆ្នាំ២០២៣
២. ឯកភាពឱ្យក្រុមជាងរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាបបន្តការសាងសង់បង្គោលតាមទីតាំងចំណុចទាំង ៤
៣. ក្រុមការងារអន្តរក្រសួងជំនាញ នឹងពាំនាំសំណើរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការលើកស្នើរបស់អាជ្ញាធរដែនដីមកថ្នាក់ជាតិ ដើម្បីដាក់ជូនថ្នាក់ដឹកនាំ ពិនិត្យ និងសម្រេច
៤. អាជ្ញាធរដែនដី និងប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវបង្ករលក្ខណៈឱ្យក្រុមជាងរបស់អាជ្ញាធរទន្លេសាបបន្តសាងសង់បង្គោល ដែលបានកំណត់តាមខ្សែនិយាមការនៃអនុក្រឹត្យលេខ ៥៨ អនក្រ.បក និងសេចក្តីជូនដំណឹងលេខ ២៦៨ សជណ.ដប ចុះថ្ងៃទី៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣
៥. អាជ្ញាធរទន្លេសាប នឹងស្នើសុំអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ដើម្បីចុះមកស្រាវជ្រាវ និងអនុវត្តន៍នីតិវិធីច្បាប់
៦. ប្រជាពលរដ្ឋ រស់នៅក្នុងឃុំភ្នំលៀប យល់ព្រមបញ្ឈប់សកម្មភាពរារាំង និងចូលរួមសហការជាមួយអាជ្ញាធរទន្លេសាប ដើម្បីធ្វើការសាងសង់បង្គោលព្រំតំបន់៣ ដែលបានកំណត់ទៅតាមចំណុចទាំង ៤ បង្គោល និងចូលរួមការការពារ ការគ្រប់គ្រង អភិរក្សធនធានធម្មជាតិ នៅតំបន់ទន្លេសាប ។
- តំបន់១ ជាតំបន់លំនៅដ្ឋាន ឬភូមិករ និងជាតំបន់បង្កបង្កើនផលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលទទួលបានសិទ្ធិកាន់កាប់ស្របច្បាប់ (ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ)