- ប្រភេទត្រីបូកយោង ១៤៩ ប្រភេទ
- តម្លៃផលនេសាទសរុប: ២១២៥.៩២ លានរៀល
- តម្លៃផលនេសាទគិតជាដុល្លារស្មើនឹង ៥១៨,៥១៥.៨៥ ដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក (៤,១០០៛/១ដុល្លារ)
៥. អនុសាសន៍
- យោងសេចក្តីជូនដំណឹង ពីរដ្ឋបាលជលផល ស្តីពី រដូវបិទនេសាទឆ្នាំ២០២៤ នេះ អ្នកនេសាទទាំងអស់ត្រូវប្រើតែឧបករណ៍នេសាទគ្រួសារ ដែលមានចែងក្នុងប្រកាសលេខ ៤៥៨ ប្រក.កសក ចុះថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១២។
សូមជម្រាបជូន នៅក្នុងប្រកាសនេះបានអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើនេសាទគ្រួសារនៅក្នុងរដូវបិទនេសាទ មានចំនួន ៤៤ ប្រភេទឧបករណ៍។ នៅក្នុងឧបករណ៍ ៤៤ ប្រភេទនេះ សូមលើកយកតែឧបករណ៍នេសាទមួយប្រភេទដែលអ្នកនេសាទនិយមចូលចិត្តប្រើតាំងពីដូនតាគឺ ឧបករណ៍ លប។ តែការប្រើប្រាស់ក្នុងការចាប់ត្រី មិនឱ្យប្រើរបាំងព្រួលរួមផ្សំលើសពី១០ម៉ែត្រនោះទេ។ល។ ប៉ុន្តែតាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃផលចាប់ ចូលឆ្នាំទី ៣ ហើយ បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ឧបករណ៍ លបណរ៉ាវ ទំនើបនេះប្រើសាច់មងទំហំក្រឡា ១ ស.ម បួនជ្រុង ប្រវែងរាប់រយ ពាន់ម៉ែត្រ មានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ណាស់ក្នុងការចាប់ត្រីទាំងរដូវបិទ និងរដូវបើកនេសាទ ជាច្រើនករណីផ្ទុយពីច្បាប់ បណ្តាលឱ្យផលស្តុកត្រីមានការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង។ រដ្ឋបាលជលផល មានរចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់គ្រងគ្រប់គ្រាន់ មានដូចជា: អធិការដ្ឋាន ខាងជើង និងខាងត្បូងបឹងទន្លេសាបមានខណ្ឌ មានផ្នែក និងសង្កាត់រដ្ឋបាលជលផល។ ជាពិសេស មានផ្នែក និងសង្កាត់នេសាទ នៅប្រចាំការជាអចិន្ត្រៃយ៍តាមតំបន់ជុំវិញបឹងទន្លេសាប។ ការងារអនុវត្តច្បាប់របស់រដ្ឋបាលជលផល មាន ការងារអធិការកិច្ច ការអង្កេត ការងារតាមដាន និងការត្រួតពិនិត្យរាល់សកម្មភាពជលផលក្នុងតួនាទីជានគរបាលយុត្តិធម៌។ មិនត្រូវឱ្យកើតមានបទល្មើសនេសាទ ផ្ទុយនឹងច្បាប់ច្រំដែលៗដុះស្នឹមយ៉ាងដូច្នេះទេ។ ជាពិសេស លប ណ ឬរ៉ាវ ទំនើប ប្រើសាច់មងនេះ បំផ្លាញធនធានជលផលយ៉ាងខ្លាំង។
អគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរទន្លេសាប មាននាយកដ្ឋាននីតិកម្ម និងផ្សព្វផ្សាយដែលជានាយកដ្ឋានអង្គច្បាប់ ត្រូវតែចាប់អារម្មណ៍ពិភាក្សាសុំគោលការណ៍ថ្នាក់ដឹកនាំដើម្បីចុះប្រមូលភស្តុតាងជាក់ស្តែងឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៅតំបន់ចាំបាច់ជាមុនសិន ជូនថ្នាក់ដឹកនាំយើងវិញ មានមូលដ្ឋានគ្រប់គ្រាន់ជាលក្ខណ:ច្បាប់ ដើម្បីរាយការណ៍ជូនរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបាននូវប្រសិទ្ធភាពមួយជំហ៊ានដំបូងសិន ហើយសុំបន្ដដំណើរទៅកន្លែងដ៏ទៃទៀត។
ចរាចរណ៍ត្រីពីទន្លេសាប ចូលបឹងទន្លេសាប ដើម្បីរកកន្លែងពងកូន ត្រូវបានរាំងស្ទះចាប់ដោយ ឧបករណ៍ លបណរ៉ាវ ទំនើប ជាច្រើនករណី មាន ៣ ខេត្តព្រុំប្រទល់ជាប់គ្នាគឺ: