ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ដឹកនាំ​ប្រជុំពិភាក្សា និង​ដាក់​ផែនការ​ទិសដៅ​ការងារ​បន្ត ជាមួយ​ក្រុមការងារ​ម​ន្ត្រី​បច្ចេកទេស អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន នៃ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប
​បន្ទាប់ពី​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ទទួលបន្ទុក​ត្រួតពិនិត្យ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ភាពត្រឹមត្រូវ​និយាម​កា​បោះបង្គោល​ព្រំ​តំបន់ ៣ បានបញ្ចប់​បេសកកម្ម​ការងារ​ទាំងស្រុង​ក្នុង​ការចុះ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​និយាម​កា ស្ថិតក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្ត​ទាំង ៦ (​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប និង​ខេត្តកំពង់ធំ​) ជុំវិញ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប ។ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ អង្គារ ១៣​រោច ខែ​ពិសាខ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព​.​ស ២៥៦៨ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ០៤ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន នៃ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ឯកឧត្តម ហ៊ែ​ល តូ​នី អនុប្រធាន​ក្តាប់​រួម អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាន​ដឹកនាំ​ប្រជុំពិភាក្សា​ពិគ្រោះ​យោបល់ ជាមួយ​ក្រុមការងារ​ម​ន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ទាំងនោះ ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពី​មូលហេតុ និង​ឫសគល់​បញ្ហា​នានា បាន​កើតឡើង​ក្នុងអំឡុងពេល​ចុះ​អនុវត្ត​ការងារ និង​ទិដ្ឋភាព​នៃ​ការរំលោភបំពាន​ទន្ទ្រាន​ដីព្រៃ​លិច​ទឹក នៅតាម​ទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ​ជាក់ស្តែង​នីមួយៗ​ក្នុង​ខេត្ត​ទាំង ៦ ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប ។ បន្ទាប់ពី​បាន​ស្តាប់​សេចក្តីរាយការណ៍ និង​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជាមួយ​សមាជិក​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស ឯកឧត្តម​ប្រធាន​អង្គប្រជុំ បានផ្តល់​ការណែនាំ និង​ដាក់​ផែនការ​ទិសដៅ​បន្ត​អនុវត្ត​ការងារ​ឱ្យមាន​ប្រសិទ្ធភាព សំដៅ​ដល់​ការគ្រប់គ្រង និង​ធានា​ប្រសិទ្ធភាព​ការប្រើប្រាស់​ដីធ្លី និង​ធនធានធម្មជាតិ​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប​ប្រកបដោយ​ចីរភាព និង​និរន្តរភាព​សម្រាប់​បន្ត​ដល់​កូនចៅ​ជំនាន់​ក្រោយ ។​
​សូមបញ្ជាក់ថា អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ជា​ស្ថាប័ន​ថ្នាក់ជាតិ​សេនាធិការ​ផ្ទាល់​ឱ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងតួនាទី ភារកិច្ច សម្រាប់​សម្របសម្រួល​ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍ​តំបន់​ទន្លេសាប ។ ផ្សារភ្ជាប់​ជាមួយ​តួនាទី ភារកិច្ច​នេះ អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប បាននិងកំពុង​ដើរតួនាទី​យ៉ាងសកម្ម​ប្រកបដោយ​ការយកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់បំផុត ក្នុង​ការចុះអនុវត្ត​បទ​បញ្ជា​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល បន្ទាប់ពី​ទទួលបាន​អនុសាសន៍​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​បំផុត​ពី សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នាឱកាស​ពិធី​បិទ​អង្គសន្និបាត​បូកសរុប​ការងារ​កសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ កាលពី​ថ្ងៃទី​៣០ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៤ និង​អនុវត្ត​ខ្លឹមសារ​សេចក្តីជូនដំណឹង​លេខ ១៨៨ សជណ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ផែនទី​តំបន់ ១ តំបន់ ២ តំបន់ ៣​និង​បោះបង្គោល​ការពារ​ដែន​ព្រៃ​លិច​ទឹក ដើម្បី​ការពារ ថែរក្សា ទប់ស្កាត់ និង​គ្រប់គ្រង​ធន​ធន​ធម្មជាតិ​នៅក្នុង​តំបន់​ទន្លេសាប​ប្រកបដោយ​ចីរភាព ។​
​សូម​ជម្រាប​ផងដែរ​ថា បន្ទាប់​ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ទទួលបន្ទុក​រៀបចំ​ផែនទី បានកំណត់​ផែនទី និង​និយាម​កាតា​ម​រូបភាព​លើ​អាកាស ដោយ​គិត​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី ០១ ខែមេសា មកទល់នឹង​ត្រឹម​ថ្ងៃទី ០៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះ ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ទទួលបន្ទុក​ពិនិត្យ​ផ្ទៀ​ត​ផ្ទាត់​ភាពត្រឹមត្រូវ​និយាម​កា​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ខេត្ត​ទាំង ៦ បានបញ្ចប់​ទាំងស្រុង (១០០%) និង​បាន​សង់​បង្គោលព្រំ​តំបន់ ៣ ដែន​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប សម្រេចបាន ២១.២០%  និង​បាន​កំពុងតែបន្ត​ជីករណ្តៅ​សាងសង់​បង្គោល​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដើម្បី​បញ្ចប់​តាម​ផែនការ​គ្រោងទុក​ឱ្យបាន​មុន​ទឹក​ដំឡើង​លិច​ដែន​ព្រៃ​លិច​ទឹក​តំបន់ ៣ ៕