បន្ទាប់ពីក្រុមការងារមន្ត្រីបច្ចេកទេសទទួលបន្ទុកត្រួតពិនិត្យនិយាមកា នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន អាជ្ញាធរទន្លេសាប បញ្ចប់សកម្មភាពចុះផ្ទៀងផ្ទាត់និយាមកាកំណត់ដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តពោធិ៍សាត់ចំនួន ១៤៦ចំនុច ខេត្តបាត់ដំបងចំនួន ១៧១ចំនុច ខេត្តបន្ទាយមានជ័យចំនួន ៤៧ចំនុច និងខេត្តសៀមរាបចំនួន ២៩៩ចំនុច ។ ក្រុមការងារ បានបន្តបញ្ចប់បេសកកម្មចុះអនុវត្តសកម្មភាពផ្ទៀងផ្ទាត់និយាមកាកំណត់ដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់៣ ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកំពង់ធំចំនួន ៣៤៦ចំនុច និងខេត្តកំពង់ឆ្នាំងចំនួន ២១៥ចំនុច កាលពីនាចុងខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ កន្លងទៅនេះ ។
សូមបញ្ជាក់ថា សកម្មភាពចុះផ្ទៀងផ្ទាត់និយាមកាកំណត់ដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ដែលបាននឹងកំពុងចុះអនុវត្តតាមបណ្តាខេត្តទាំង ៦ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប គឺជាជំហានសកម្មភាពពិនិត្យទីតាំងជាក់ស្តែងក្នុងការផ្ទៀងផ្ទាត់បញ្ជាក់ភាពត្រឹមត្រូវ និងបញ្ជៀសនូវរាល់ទំនាស់ផ្សេងៗ បន្ទាប់ពីមន្ត្រីបច្ចេកទេសផែនទី នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានសិក្សា វិភាគលើទិន្នន័យព័ត៌មានដែលមានស្រាប់ និងបានកំណត់ដៅតាម Satellite Images ក្រោយពីធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពផែនទីកំណត់ដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ឡើងវិញ បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានធ្វើការកាត់ឆ្វៀលជូនប្រជាពលរដ្ឋកាលពីឆ្នាំ ២០២២-២០២៣ ពីតំបន់ ៣ មកតំបន់ ២, តំបន់ ១ និងពីតំបន់ ២ មកតំបន់ ១ សម្រាប់ជាលំនៅដ្ឋាន អាស្រ័យផល និងរក្សាទុកជាតំបន់ទ្រនាប់ការពារ ។
ក្រោយពីបញ្ចប់ការផ្ទៀងផ្ទាត់ចំនុចនិយាមតាមបណ្តាខេត្តទាំង ៦ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប (ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប និងខេត្តកំពង់ធំ) សូមជម្រាបផងដែរថា ក្នុងរយៈពេល ៦៤ថ្ងៃ ដោយគិតចាប់ពីថ្ងៃទី ០១ ខែមេសា មកត្រឹមថ្ងៃទី ០៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះ ការសាងសង់បង្គោលព្រំតំបន់ ៣ ដែនព្រៃលិចទឹកជុំវិញបឹងទន្លេសាប គឺសម្រេចបាន ២១.២០% និងបានកំពុងតែបន្តជីករណ្តៅសាងសង់បង្គោលជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីបញ្ចប់តាមផែនការគ្រោងទុកឱ្យបានមុនទឹកដំឡើងលិចដែនព្រៃលិចទឹកតំបន់ ៣ ។
សូមបញ្ជាក់ថា បន្ទាប់ពីទទួលបានអនុសាសន៍ និងការណែនាំដ៏ថ្លៃថ្លាបំផុតរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបការងារក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ និងស្ថិតក្រោមការដឹកនាំ និងចង្អុលបង្ហាញដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពី ឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម និងជា ប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប អគ្គលេខាធិការដ្ឋាននៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប បានសម្រេចការងារ និងកំពុងបន្តអនុវត្តការងារចម្បងៗមួយចំនួន រួមមាន ៖ (១) បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពផែនទី និងកំណត់និយាមកាតំបន់៣ តំបន់២ តំបន់១ និងតំបន់កាត់ឆ្វៀល, (២). បានសហការជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីការបញ្ឈប់បន្តសកម្មភាពអាស្រ័យផលលើផ្ទៃដីតំបន់៣ និងឈួសឆាយដីព្រៃក្នុងតំបន់២ ដែលទុកជាតំបន់ទ្រនាប់ការពារ, (៣). បានចុះផ្ទៀងផ្ទាត់ភាពត្រឹមត្រូវនៃនិយាមកាតាមទីតាំងជាក់ស្តែង តាមបណ្តាខេត្តទាំង ៦ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប, (៤). បាននិងកំពុងបោះបង្គោលព្រំតំបន់៣ តាមបណ្តាខេត្តទាំង ៦ ជុំវិញតំបន់បឹងទន្លេសាប, (៥). បាននិងកំពុងសហការតាមដានការពារថែរក្សា ទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបបទល្មើសទន្ទ្រានដីព្រៃលិចទឹកក្នុងតំបន់ ៣ និងតំបន់ទ្រនាប់ការពារ, (៦). បាននិងកំពុងលើកផែនការគិតគូរសិក្សាលទ្ធភាពរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធានាប្រសិទ្ធភាពការពារដែនព្រៃលិចទឹកនិងព្រៃលិចទឹកប្រកបដោយនិរន្តរភាព រួមជាមួយការស្តារដាំព្រៃលិចទឹកឡើងវិញ ក្នុងទីតាំងតំបន់ដែលបានឆេះ និងឈួសឆាយទន្ទ្រានកន្លងមក ៕ល៕