ទីក្រុងបាងកក៖ ដោយទទួលបានការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់អំពីសំណាក់ ឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម និងជា ប្រធានអាជ្ញាធរទន្លេសាប នាថ្ងៃពុធ ៧រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស.២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៩-៣០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ កញ្ញា ប្រាក់ ចាន់វឌ្ឍនា អនុប្រធាននាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ អាជ្ញាធរទន្លេសាប បានចូលរួមកម្មវិធីវេទិកាសិក្សា SUMERNET ឆ្នាំ២០២៤ ដែលផ្តោតលើប្រធានបទស្តីអំពី "ការកសាងទន្លេមេគង្គ ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព” ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗចំនួន ២ ៖ "កិច្ចប្រជុំដៃគូ SUMERNET"នៅថ្ងៃទី ២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ និង " វេទិកាស្រាវជ្រាវ SUMERNET ដើម្បីគោលនយោបាយ" នៅថ្ងៃទី ៣០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ និង "សមត្ថភាព SUMERNET ការកសាង និងបណ្តាញ" នៅក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃដោយមានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ១៤៨នាក់។
វេទិកាសិក្សានេះមានគោលបំណង៖
ពេញមួយរយៈពេល នៃការអនុវត្ត SUMERNET 4 All កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាមួយត្រូវបានធ្វើឡើងដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាអសន្តិសុខទឹកនៅក្នុងទន្លេមេគង្គ។ តាមរយៈការប្រើប្រាស់ការស្រាវជ្រាវ ការចូលរួមគោលនយោបាយ និងការផ្តល់សកម្មភាពកសាងសមត្ថភាព កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងបង្រួបបង្រួមចំណេះដឹងវិទ្យាសាស្ត្រ និងគោលនយោបាយ ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យមានការសម្រេចចិត្តអំពីគោលនយោបាយដែលមានព័ត៌មានស្តីពីការគ្រប់គ្រងធនធានទឹកនៅក្នុងតំបន់។ ដូច្នេះហើយ វេទិកាសិក្សា SUMERNET នៅឆ្នាំ ២០២៤ នឹងលើកយកប្រធានបទសំខាន់មួយគឺ "ពីចំណេះដឹងដល់សកម្មភាព៖ ការកសាងទន្លេមេគង្គប្រកបដោយសុវត្ថិភាព"។