លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន បាន​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​លើ​របាយការណ៍​បឋម នៃ​ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ស្តីពី​ផលប៉ះពាល់ នៃ​កម្ពស់​ទឹក​ទាប របស់​បឹង​ទន្លេសាប​លើ​ជីវចម្រុះ និង​ជីវភាព របស់​សហគមន៍​លើ​បឹង​ទន្លេសាប​
​រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ នា​ថ្ងៃ​ចន្ទ ៩ កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំថោះ បញ្ច​ស័ក ព​.​ស ២៥៦៧ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៣ លោក វិ​ន ប៊ុន​ពៅ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ នៃ​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប ត្រូវបាន​ចាត់​អោយទៅ​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​លើ​របាយការណ៍​បឋម នៃ​ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ស្តីពី​ផលប៉ះពាល់ នៃ​កម្ពស់​ទឹក​ទាប របស់​បឹង​ទន្លេសាប​លើ​ជីវចម្រុះ និង​ជីវភាព​របស់​សហគម​ន៍​លើ​បឹង​ទន្លេសាប ដែល​បាន​ដឹកនាំ និង​សម្របសម្រួល​ដោយ លោក ចាន់ វិចិត្រ ប្រធាន​វេទិកា នៃ​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល ស្តីពី​កម្ពុជា និង​លោក​បណ្ឌិត ដោក ដុ​ម៉ា ជំនាញការ​គម្រោង និង​មាន​សមាសភាព​ចូលរួម​ពី​មន្ត្រី​តំណាង​ពី​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ​, អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប​, មេឃុំ​, ប្រធានភូមិ អនុ​ភូមិ​, ប្រធាន​សហគមន៍​នេសាទ (៣​ឃុំ​/៣​ខេត្ត​) វិទ្យាស្ថាន និង​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ព្រមទាំង​អង្គការ​ផ្សេងៗ (​សិក្សា​ក្នុង​តំបន់​ទន្លេសាប ដូចជា OFARM, FAC.. ) សរុប​អ្នកចូលរួម​ចំនួន ៣០ រូប ។​
​គោលបំណង​សំខាន់​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់ គឺ​ដើម្បី​៖
១. ដើម្បី​ពិនិត្យ​លើ​ខ្លឹមសារ​សង្ខេប​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ពី​ផលប៉ះពាល់ នៃ​លំហូរ​ទឹក​ទាប​នៅ​បឹង​ទន្លេសាប និង​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ស​ហគ​មន៍​ក្នុង​តំបន់​កំពង់​ឃ្លាំង ខេត្តសៀមរាប​, តំបន់​រហាល​សួង ខេត្តបាត់ដំបង និង​តំបន់​កំពង់​លួង ខេត្តពោធិ៍សាត់ ។​