៣. ដឹង​ពី​បរិមាណ​ត្រី​ស្រស់ ប្រភេទ​នៃ​ការកែច្នៃ បច្ចេកទេស​នៃ​ការកែច្នៃ​តាម​ប្រភេទ​នីមួយៗ ដឹង​ពី​ចរន្ត​អាជីវកម្ម ការវិវត្តន៍ នៃ​ទីផ្សារ និង​ស្ថានភាព​ទូទៅ​របស់​អ្នក​កែច្នៃ​ត្រី​។​
​ជាមួយនឹង​សកម្មភាព​នេះ​ផងដែរ​ក្រុមការងារ​ចុះ​សិក្សា និង​ទទួល​បានជា​លទ្ធ​ផលប​ឋ​ម​ដូចខាងក្រោម ៖
- ស្ថិតិ​អ្នក​កែច្នៃ​ត្រី​នៅក្នុង​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង មាន​ចំនួន​ប្រមាណ ៤០ គ្រួសារ​
- មានការ​ច្នៃ​ត្រី​ចំនួន ៤ ប្រភេទ ដូចជា ត្រីឆ្អើរ ប្រហុក ត្រីងៀត និង​ត្រី​ប្រ​ម៉ា ប្រើ​បរិមាណ​ត្រី​ស្រស់​អស់​ប្រមាណ ៣៩.៥០០ គ​.​ក្រ  និង​បាន​បរិមាណ​ត្រី​កែច្នៃ​រួច ១៨.៨០១ គ​.​ក្រ​។​
- សម្រាប់​បច្ចេកទេស​ក្នុងការ​កែច្នៃ​ត្រី​គឺមាន​លក្ខណៈ​បច្ចេកទេស​បុរាណ​ធ្វើតាម​ទំលាប់​។​
- ប្រភព​ត្រី​មកពី​បឹង​ទន្លេសាប ទន្លេសាប ដៃទន្លេ ស្ទឹង ព្រែក ការធ្វើ​វារីវប្បកម្ម  ខេត្តពោធិ៍សាត់ ខេត្តកំពង់ចាម និង​មួយផ្នែក​ទៀត​នាំចូល​ពី​ប្រទេស​វៀតណាម​។​
- គិត​លើ​ការចំណាយ​ទិញ​ត្រី​ស្រស់ ឈ្នួល​កម្មករ ចង្កាក់ និង​អុស អ្នក​កែច្នៃ​ត្រីឆ្អើរ​លេខ ១ អាច​ចំណេញ​បាន​ចន្លោះ​ពី ២០.០០០ ទៅ ៣៥.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ (​ប្រភេទ​ត្រី​កេស ក្លាំងហាយ និង​ត្រី​ក្រ​ម៉ម​) ត្រីឆ្អើរ​លេខ​២ ចន្លោះ​ពី ១៥.០០០ ទៅ ២០.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ (​ប្រភេទ​ត្រី​កេស ក្លាំងហាយ និង​ត្រី​ក្រ​ម៉ម​) និង​ត្រីឆ្អើរ​លេខ​៣ ចន្លោះ​ពី ១០.០០០ ទៅ ១៥.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ (​ត្រី​រៀល​)​។ អ្នក​កែច្នៃ​ប្រហុក អាច​ចំណេញ​បាន​ចន្លោះ​ពី ៥០០ ទៅ ៧០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ​។ អ្នក​កែច្នៃ​ត្រីងៀត​លេខ ១ អាច​ចំណេញ​បាន​ចន្លោះ​ពី ១០.០០០ ទៅ ១២.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ ត្រីងៀត​លេខ​២ ចន្លោះ​ពី ៥.០០០ ទៅ ៧.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ​។ អ្នក​កែច្នៃ​ត្រី​ប្រ​ម៉ា អាច​ចំណេញ​បាន​ចន្លោះ​ពី ១០.០០០ ទៅ ១២.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ ត្រីងៀត​លេខ​២ ចន្លោះ​ពី ៦.០០០ ទៅ ១០.០០០ រៀល​/​គ​.​ក្រ​។​
- ស្ថានភាព​នៃ​ការកែច្នៃ​ប្រហុក នៅ​ដើមរដូវ​បើក​នេសាទ​នេះ មាន​សកម្មភាព​កែច្នៃ​ដែលមាន​បរិមាណ​ត្រី​ច្រើនជាងគេ​គឺ​ឃុំ​ឆ្នុកទ្រូ (​ទីតាំង​ឡើង​ត្រី​)​។​|