ការសិក្សានេះ ក្រុមការងារបាន ៖
១. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី
២. ជួបសម្ភាសន៍ជាមួយអ្នកនេសាទ និងអាជីវករលើការធ្វើអាជីវកម្មលើសិប្បីសត្វ និងឧរង្គសត្វ លើប្រភេទ លៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តើក
៣. ការតាមដាន ពិនិត្យ វាស់ប្រវែង កត់ត្រាទម្ងន់ តម្លៃ នៅតាមទីតាំងអាជីវកម្មនីមួយៗ។
ជាមួយនឹងសកម្មភាពនេះផងដែរក្រុមការងារ បានបន្តចុះសិក្សាលើការធ្វើអាជីវកម្ម សិប្បីសត្វ និងឧរង្គសត្វ ជាលទ្ធផលឃើញថា ៖
ទី១. ការធ្វើអាជីវកម្មលៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តេីក មានចំនួន ៤ទីតាំង ស្ថិតក្នុងឃុំកោះជីវាំង ឈ្មួញប្រមូលទិញ និងនាំយកទៅលក់បន្តនៅច្រកមេជ្រៃ និងច្រកចុងឃ្នៀស ខេត្តសៀមរាប ។
ទី២. បរិមាណការធ្វើអាជីវកម្ម លៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តើក បានថយចុះ តែតម្លៃថ្លៃ បើធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុន នៅក្នុងរដូវបើកនេសាទដូចគ្នា។
ទី៣. គ្មានសកម្មភាពធ្វើអាជីវកម្មលៀសសម្រាប់ចំណីសត្វ នៅក្នុងតំបន់ឃុំព្រែកនរិន្ទ និងឃុំកោះជីវាំង។
ទី៤. ការធ្វេីអាជីវកម្មលៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តើក គឺឈ្មួញនាំចេញទៅលក់ក្នុងខេត្តបាត់ដំបង និងមួយផ្នែកធំនាំចេញទៅខេត្តសៀមរាប និងនាំចេញតាមច្រកប៉ោយប៉ែត ទៅប្រទេសថៃ។
ទី៥. ការធ្វើអាជីវកម្មលៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តើក មានផលវិជ្ជមាន(ជួយបំពេញតម្រូវការបរិភោគ និងតម្រូវការខាងផ្នែកកែច្នៃចំណីសត្វ) តែផលអវិជ្ជមាន(ការនេសាទហួសកម្រិតធ្វើអោយប្រភេទសិប្បីសត្វខ្នាតធំមិនសូវសំបូរ និងបាត់បង់ប្រភេទឧរង្គសត្វដែលកម្រ និងងាយរងគ្រោះ ក្នុងបឹងទន្លេសាប។
សូមជម្រាបជូនថា៖ សកម្មភាពសិក្សាស្រាវជ្រាវការធ្វើអាជីវកម្មសិប្បីសត្វ និងឧរង្គសត្វ នៅខេត្តបាត់ដំបង គឺជាសកម្មភាពមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពសំខាន់ៗជាច្រើន ដែលត្រូវបានអនុម័តដាក់ឲ្យអនុវត្តនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់អាជ្ញាធរទន្លេសាប ។
សកម្មភាពសិក្សាខាងលើនេះ ក្នុងគោលបំណង ៖
- តាមដានបរិមាណការធ្វើអាជីវកម្ម លៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តើក ។
- ចរន្តទីផ្សារនៃការធ្វើអាជីវកម្មលៀស ខ្ចៅ ខ្យង ពស់ និងអណ្តើក
- ផលប៉ះពាល់នៃការធ្វើអាជីវកម្ម លៀស ខ្ចៅ ខ្យង និងពស់ អណ្តើក។