លោក ខ្វាន់ ភ​ត្ត្រា អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ បាន​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ស្តីពី ការត្រួតពិនិត្យ​តាមដាន​សូចនាករ​កម្រិត​នៃ​ការអនុវត្ត​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក​ចម្រុះ លើក​ទី​៣ នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ
​នា​ថ្ងៃ​សុក្រ ០៦​កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំថោះ បញ្ច​ស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​២០ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៣ លោក ខ្វាន់ ភ​ត្ត្រា អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន​ធនធានធម្មជាតិ បាន​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ស្តីពី ការត្រួតពិនិត្យ​តាមដាន​សូចនាករ​កម្រិត​នៃ​ការអនុវត្ត​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក​ចម្រុះ លើក​ទី​៣ ក្រោម​អធិបតីភាព ឯកឧត្តម ឈា ប៊ុន​រិ​ទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ ក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម នៅ​ស​ណ្ឋា​រ​គារ​ហ៊ី​ម៉ា​វ៉ា​រី រាជធានី​ភ្នំពេញ ។ សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់ មានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​តំណាង​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ រួមទាំង​មន្ទីរ​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម ខេត្តព្រៃវែង​, ខេត្ដ​កណ្តាល​, ខេត្ដ​កំពង់ធំ​, ខេត្ដ​បាត់ដំបង​, ខេត្ដ​ក្រចេះ​, ខេត្តរតនគិរី  និង​តំណាង​ក្រសួង ស្ថាប័ន​ជាតិ វិទ្យាស្ថាន​ស្រាវជ្រាវ សាកលវិទ្យាល័យ សហគមន៍ អង្គការ​មិនមែន​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ទី​ប្រឹក្សាជាតិ​។​
​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​នេះ មាន​គោលបំណង ដើម្បី​ប្រមូល​ធាតុ​ចូល និង​វាយតម្លៃ​រួមគ្នា និង​ស្វែងយល់​ពី​ការអនុវត្ត​គម្រោង​សកម្មភាព​នានា​ក្នុង​វិស័យ​ធនធានទឹក  ក្នុងការ​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ចំណុច​ខ្វះខាត បញ្ហា​ប្រឈម​នានា និង​កំណត់​នូវ​សកម្មភាព មធ្យោបាយ ដែលជា​ធាតុ​ចូល​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព លើ​ការគ្រប់គ្រង​ធនធាន​ចម្រុះ​នៅ​កម្ពុជា​ឱ្យ​កាន់​តែមាន​សុក្រឹតភាព និង​ល្អ​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​បន្ថែមទៀត​។​
​អង្គសិក្ខាសាលា​បាន​ពិភាក្សា និង​ត្រួតពិនិត្យ​សូចនាករ នៃ​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព (Sustainable Development Goals-SDG 6.5.1) ដែលមាន​សមាសភាព​៤ រួមមាន​៖
១. បរិយាកាស​អំណោយផល (​នយោបាយ ច្បាប់ ផែនការ​នានា​)
២. ស្ថាប័ន និង​ការចូលរួម (​ប្រភេទ និង​តួនាទី​នៃ​ស្ថាប័ន​នយោបាយ សង្គម សេដ្ឋកិច្ច និង​រដ្ឋបាល និង​ក្រុម​អ្នក​ពាក់​ផ្សេងៗ )
៣. ឧបករណ៍​គ្រប់គ្រង (​ឧបករណ៍ និង​សកម្មភាព​ដែល​ជួយ​ដល់​អ្នកធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​)
៤. ហិរញ្ញប្បទាន (​ការរៀបចំ​ថវិកា និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍ និង​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក​)​។
​អង្គសិក្ខាសាលា​បាន​ពិគ្រោះ​យោបល់ និង​ការផ្តល់​ពិន្ទុ​តាម​សមាសភាព ៤ ខាងលើ ផ្អែក​តាម​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​នានា  បានផ្តល់​តម្លៃ​ពិន្ទុ​ជា​មធ្យម នៃ​សមាភាព​ទាំង​៤ សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២៣ ស្មើ នឹង ៦៦​ពិន្ទុ ឃើញថា​កើន ៧​ពិន្ទុ បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២០ មាន​ត្រឹមតែ​៥៩ ពិន្ទុ ក្នុងនោះ​ផ្តោតលើ​៖