នាថ្ងៃសុក្រ ០៦កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ លោក ខ្វាន់ ភត្ត្រា អនុប្រធាននាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ បានចូលរួមសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ស្តីពី ការត្រួតពិនិត្យតាមដានសូចនាករកម្រិតនៃការអនុវត្តការគ្រប់គ្រងធនធានទឹកចម្រុះ លើកទី៣ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ឈា ប៊ុនរិទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម នៅសណ្ឋារគារហ៊ីម៉ាវ៉ារី រាជធានីភ្នំពេញ ។ សិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ មានការអញ្ជើញចូលរួមពីតំណាងក្រសួងស្ថាប័នជំនាញពាក់ព័ន្ធ រួមទាំងមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយម ខេត្តព្រៃវែង, ខេត្ដកណ្តាល, ខេត្ដកំពង់ធំ, ខេត្ដបាត់ដំបង, ខេត្ដក្រចេះ, ខេត្តរតនគិរី និងតំណាងក្រសួង ស្ថាប័នជាតិ វិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ សាកលវិទ្យាល័យ សហគមន៍ អង្គការមិនមែនរាជរដ្ឋាភិបាល និងទីប្រឹក្សាជាតិ។
សិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់នេះ មានគោលបំណង ដើម្បីប្រមូលធាតុចូល និងវាយតម្លៃរួមគ្នា និងស្វែងយល់ពីការអនុវត្តគម្រោងសកម្មភាពនានាក្នុងវិស័យធនធានទឹក ក្នុងការឆ្លុះបញ្ចាំងពីចំណុចខ្វះខាត បញ្ហាប្រឈមនានា និងកំណត់នូវសកម្មភាព មធ្យោបាយ ដែលជាធាតុចូលដ៏មានប្រសិទ្ធភាព លើការគ្រប់គ្រងធនធានចម្រុះនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានសុក្រឹតភាព និងល្អគ្រប់ជ្រុងជ្រោយបន្ថែមទៀត។
អង្គសិក្ខាសាលាបានពិភាក្សា និងត្រួតពិនិត្យសូចនាករ នៃគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (Sustainable Development Goals-SDG 6.5.1) ដែលមានសមាសភាព៤ រួមមាន៖
១. បរិយាកាសអំណោយផល (នយោបាយ ច្បាប់ ផែនការនានា)
២. ស្ថាប័ន និងការចូលរួម (ប្រភេទ និងតួនាទីនៃស្ថាប័ននយោបាយ សង្គម សេដ្ឋកិច្ច និងរដ្ឋបាល និងក្រុមអ្នកពាក់ផ្សេងៗ )
៣. ឧបករណ៍គ្រប់គ្រង (ឧបករណ៍ និងសកម្មភាពដែលជួយដល់អ្នកធ្វើការសម្រេចចិត្ត)
៤. ហិរញ្ញប្បទាន (ការរៀបចំថវិកា និងហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ និងការគ្រប់គ្រងធនធានទឹក)។
អង្គសិក្ខាសាលាបានពិគ្រោះយោបល់ និងការផ្តល់ពិន្ទុតាមសមាសភាព ៤ ខាងលើ ផ្អែកតាមស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា បានផ្តល់តម្លៃពិន្ទុជាមធ្យម នៃសមាភាពទាំង៤ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ ស្មើ នឹង ៦៦ពិន្ទុ ឃើញថាកើន ៧ពិន្ទុ បើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០ មានត្រឹមតែ៥៩ ពិន្ទុ ក្នុងនោះផ្តោតលើ៖