២. ជួបពិភាក្សា និង​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​-​ព័ត៌មាន​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ឃុំ​ពាម​ឯក ស្រុក​ឯក​ភ្នំ ខេត្តបាត់ដំបង ។​
៣. ជួបពិភាក្សា និង​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​-​ព័ត៌មាន​ជាមួយ​សហគមន៍​នេសាទ​ព្រែក​ឆ្តោរ​។​
​ជាមួយនឹង​ការអនុវត្តន៍​សកម្មភាព​ក្នុង​តំបន់​សិក្សា​ខាងលើ ជា​លទ្ធផល​បឋម ទទួលបាន​ដូចខាងក្រោម​៖
១. ស្ថានភាព​ទូទៅ​នៃ​សហគមន៍​នេសាទ​ព្រែក​ឆ្តោរ មាន​សមាជិក​សរុប ៨៣០​នាក់ ស្រី​៣០០​នាក់ ដែល​បាន​បោះឆ្នោត​ចុងក្រោយ​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២២​និង​មាន​សមាជិក​គណៈកម្មកា​រ​សហគមន៍​ចំនួន​៧​នាក់ ស្រី ១​នាក់​។ សមាជិក​គណៈកម្មការ​សកម្ម​មាន​ចំនួន ៥​នាក់​។ សហគមន៍​មាន​បឹង​អភិរក្ស​ចំនួន ១​កន្លែង គឺ បឹង​ឆ្កែ​កូន មាន​ទំហំ ១៥០​ម x ៧០០​ម​។ សហគមន៍​មួយ​នេះ បាន និង​កំពុង​អនុវត្តន៍​កា​ងារ​នៅមាន​ចន្លោះប្រហោង​ជាច្រើន ដែល​បណ្តាលអោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារ​មានការ​ចុះខ្សោយ​។ ព្រៃ​លិច​ទឹក​នៅ​ដែន​សហគមន៍​រង​ការបំផ្លិចបំផ្លាញ​អស់​ប្រមាណ​ជាង ៦០% ដោយសារ​កត្តា​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ និង​ការរានដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ធ្វើ​កសិកម្ម​។​
២. បញ្ហា​ប្រឈម ៖ ចំណេះដឹង និង​សមត្ថភាព​គណៈកម្មការ​នៅមានកម្រិត​។ ភាព​ខ្វែងគំនិត​គ្នា​ក្នុងការ​អនុវត្ត​ការងារ​រួមទាំង កង្វះ​សម្ភារៈ មធ្យោបាយ ថវិកា​ក្នុង​ការចុះ​ល្បាត​។ កត្តា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​មិន​ត្រឹមតែ​ការចូលរួម​ថែរក្សា​ធនធានធម្មជាតិ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ថែមទាំង​បាន​ចូល​នេសាទ​ក្នុង​តំបន់​អភិរក្ស​ជារឿយៗ​។ ការប្រើប្រាស់​ជី ថ្នាំ​គីមី​លើដី​កសិកម្ម​ជុំវិញ​តំបន់​អភិរក្ស​នៅតែ​បន្ត​កើតមាន ដែល​បណ្តាលអោយមាន​ត្រី​ពុល​ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ​ផងដែរ​។​
​ដោយឡែក គិត​ត្រឹម​ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៣ នេះ ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ បាន​បំពេញការងារ និង​បាន​សហការ​ធ្វើការ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​នេសាទ ក៏ដូចជា​ការចូលរួម​ការពារ អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍន៍​ធនធានធម្មជាតិ ទទួលបាន​លទ្ធ​ផលស​ម្រេច​បានការ​ដកហូត និង​បំផ្លាញចោល​ឧបករណ៍​នេសាទ​ខុសច្បាប់ រួមមាន​៖