នាថ្ងៃចន្ទ ២ កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ លោក វិន ប៊ុនពៅ ប្រធាននាយកដ្ឋានធនធានធម្មជាតិ នៃអាជ្ញាធរទន្លេសាប ត្រូវបានចាត់អោយទៅចូលរួមប្រជុំពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់ជាតិលើកទី ១ ស្តីពីសំណើគម្រោងការបន្ថែមសមត្ថភាពផលិត ថាមពលពីទួប៊ីនចំនួន ០៤ ទៅទួប៊ីនចំនួន ០៥ នៃគម្រោងវារីអគ្គិសនី ដនសាហុង (DSHPP Extension) របស់ឡាវ ដែលបានដឹកនាំ និងសម្របសម្រួលដោយ ឯកឧត្តម តែណាវុធ អនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការជាតិទន្លេមេគង្គកម្ពុជា (គជទមក) ដែលមានសមាសភាពចូលរួមពីមន្ត្រីតំណាងពីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន, ក្រសួងបរិស្ថាន, ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល, អាជ្ញាធរទន្លេសាប, អគ្គសនីកម្ពុជា, មន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្ត និងសហគមន៍នេសាទ នៃខេត្តស្ទឹងត្រែង, ក្រចេះ, កំពង់ចាម, កំពង់ធំ, កំពង់ឆ្នាំង មន្ត្រី និងទីប្រឹក្សា គ.ជ.ទ.ម.ក វិទ្យាស្ថាន និងគ្រឹះស្ថានអប់រំ អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល និងជំនាញការជាតិ និងតំបន់ (MRS) សរុបអ្នកចូលរួមប្រមាណចំនួន ២៨ រូប ។
គោលបំណងសំខាន់នៃកិច្ចប្រជុំពិគ្រោះយោបល់ គឺដើម្បី៖
១. ខ្លឹមសារសង្ខេបកិច្ចព្រមព្រៀងមេគង្គឆ្នាំ ១៩៩៥ នីតិវិធី ស្តីពីការជូនដំណឹង ការពិគ្រោះយោបល់ជាមុន និងការព្រមព្រៀង (PNPCA) ដំណើរការពិគ្រោះយោបល់ជាមុន សម្រាប់សំណើគម្រោងវារីអគ្គិសនី ដនសាហុង (DSHPP) និងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន នៃសំណើគម្រោងការបន្ថែមសមត្ថភាពផលិតថាមពលពី ទួប៊ីនចំនួន ០៤ ទៅទួប៊ីនចំនួន ០៥ នៃ DSHPP ។
២. យល់ដឹងពីឯកសារសំណើគម្រោងការបន្ថែមសមត្ថភាពផលិតថាមពលពីទួប៊ីនចំនួន ០៤ ទៅទួប៊ីន ចំនួន ០៥ នៃគម្រោងវារីអគ្គិសនី ដនសាហុង (DSHPP) ដែលបានដាក់ជូនពិនិត្យជាផ្លូវការដោយភាគីឡាវ ។
៣. ជូនជ្រាបរបាយការណ៍សិក្សា ស្តីពីការពិនិត្យបច្ចេកទេសឡើងវិញ លើសំណើគម្រោងការបន្ថែមសមត្ថភាពផលិតថាមពលពីទួប៊ីនចំនួន ០៤ ទៅទួប៊ីនចំនួន ០៥ នៃ DSHPP ដែលបានរៀបចំដោយលេខាធិការដ្ឋាន MRC ផ្អែកលើឯកសារដែលបានដាក់ជូនពិនិត្យជាផ្លូវការដោយភាគីឡាវ ។
៤. ការផ្តល់យោបល់ និងទស្សនៈនានា ស្តីពីសំណើគម្រោងការបន្ថែមសមត្ថភាពផលិតថាមពលពីទួប៊ីនចំនួន ០៤ ទៅទួប៊ីនចំនួន ០៥ នៃ DSHPP និងរបាយការណ៍សិក្សាពិនិត្យបច្ចេកទេសឡើងវិញនៃ DSHPP ដែលបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព។
៥. ការបែងចែកក្រុមពិភាក្សាចំនួន ០៣ ដើម្បីពិភាក្សាលើ Updated TRR ទាក់ទងនឹង៖ ជលសាស្ត្រ, សុវត្ថិភាពទំនប់, នាវាចរណ៍, ជលផល, កំណកកករល្បាប់, គុណភាពទឹក, អេកូឡូស៊ី, បរិស្ថាន និងសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច ។
ជាមួយនឹងអង្គប្រជុំពិគ្រោះយោបល់ខាងលើ ទទួលបានលទ្ធផលដូចខាងក្រោម ៖
- ស្នើសុំពិនិត្យ និងសិក្សាបន្ថែមលើផលប៉ះពាល់បរិស្ថានធម្មជាតិ និងសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច។
- សិក្សាបន្ថែមលើផ្លូវនាវាចរណ៍, លំហូរទឹក, ជលផល (ចរាចរណ៍ត្រី), កំណកកករ និងគុណភាពទឹក។
- សិក្សាបន្ថែម និងបន្តសិក្សាលំអិតលើស្ថានភាពធនធានធម្មជាតិផ្នែកខាងក្រោម (ព្រៃលិចទឹក, តំបន់រ៉ាមសារ និងជីវចម្រុះ...)។
- ពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើការងារគ្រប់គ្រងទ្វារទឹក (បិទ-បើក) តើពិតក្នុងកម្រិតណា បើគម្រោងខាងលើគឺដំណើរការតែនៅរដូវវស្សា (មិនដំណើរការនៅរដូវប្រាំង)។
- កម្ពុជាត្រូវការឡាវផ្តល់ទិន្នន័យ-ព័ត៌មានជាប្រចាំពាក់ព័ន្ធដំណើរការស្ថានីយវារីអគ្គសនី ។
- ស្នើសុំពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើផែនការឆ្លងដែន និងផលប៉ះពាល់ផ្សេងៗ ។
- ស្នើគម្រោងសិក្សាបន្ថែម និងយោងលើឯកសារសិក្សាពីភាគី និងជំនាញការផ្សេងៗ ដើម្បីវាយតម្លៃលើផលប៉ះពាល់ទំនប់ដនសាហុង និងក្រៅពីគម្រោងក្នុងការវាយតម្លៃលម្អិត របស់គម្រោង និងផ្នែកខាងក្រោម ព្រមទាំងទន្លេសាប ។