លោក ព្រហ្ម សុ​គំនិត អនុប្រធាន​ការិយាល័យ​ត្រួតពិនិត្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​លើ​ធនធានធម្មជាតិ នៃ​នាយកដ្ឋាន​ត្រួតពិនិត្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម និង​អភិរក្ស បាន​បន្ត​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ អំពី ការវាយតម្លៃ​លើ​ការ​ធ្វេ​ី​អាជីវកម្ម​ត្រី ត្រី​នុយ វារីវប្បកម្ម និង​ចរន្ត​ទី
​នៅ​ថ្ងៃ​សៅរ៍ ៨​រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ច​ស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី ០៧ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៣ ក្រុមការងារ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​នាយកដ្ឋាន​ត្រួតពិនិត្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម និង​អភិរក្ស ដឹកនាំ​ដោយ​លោក ព្រហ្ម សុ​គំនិត អនុប្រធាន​ការិយាល័យ​ត្រួតពិនិត្យ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​លើ​ធនធានធម្មជាតិ បាន​បន្ត​ចុះ​សិក្សាការ អំពី ការវាយតម្លៃ​លើ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ត្រី ត្រី​នុយ វារីវប្បកម្ម និង​ចរន្ត​ទីផ្សារ​ច្រកចេញ​-​ចូល ស្ថិតនៅ​នៅ​ភូមិ​កំពង់​ចិន ឃុំ​កំពង់ចិនត្បូង ស្រុក​ស្ទោង និង​ភូមិ​កំពង់​ក្របៅ សង្កាត់​កំពង់​ក្របៅ ខេត្តកំពង់ធំ​។
២. ជួប​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​ប្រជា​នេសាទ និង​អាជីវក​រទិញ​-​លក់​ត្រី​។
៣. ដឹង​ពី​បរិមាណ នៃ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម  និង​តម្លៃ​ត្រី​។​
​ទី​១. ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ត្រី​មាន​ចំនួន ២ ទីតាំង បរិមាណ​ត្រី ក្នុង​មួយ​ទីតាំង​ជា​មធ្យម ៣០០ Kg/​ថ្ងៃ និង​ត្រី​នុយ​ជា​មធ្យម ២០០ Kg/​ថ្ងៃ ។
​ទី​២. ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ត្រី និង​ត្រី​នុយ ប្រជា​នេសាទ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​នេសាទ មង​រាយ បរ សម្រាស់ ឡើ​រ របាំង​ស្បៃ​មុង​....​។
​ទី​៣. តម្លៃ​ត្រី​សម្រាប់​ហូប​មានតម្លៃ​ចន្លោះ ១៥.០០០-៥០.០០០ រៀល​/​គីឡូ​ក្រោម និង​តម្លៃ​ត្រី​នុយ ចន្លោះ ៨០០-១.៥០០ រៀល​/​គីឡូក្រាម ។ ត្រី​សម្រាប់​បរិភោគ​អាជីវករ​លក់​ក្នុង​តំបន់ និង​មួយចំនួនទៀត​លក់​នៅ​ផ្សារ​ទី​រួម​ខេត្ត ចំណែក​ត្រី​នុយ​លក់​អោយ​វា​រី​វប្បករ​នៅក្នុង​តំបន់​។
​ទី​៤. ការធ្វើ​វារីវប្បកម្ម ភាគច្រើន​ចិញ្ចឹម​ត្រី​ក្នុង ស្រះ និង​មាន​បន្តិចបន្តួច​ចិញ្ចឹម​ក្នុង​បែរ​តាម​ស្ទឹង ។ ចំពោះ​ប្រភេទ​ត្រី​ចិញ្ចឹម​ភាគ​ច្រេ​ី​ន​គេ​និយម​ចិញ្ចឹម​ត្រី​ឆ្តោរ ត្រី​រ៉ស់ ត្រី​ប្រា និង​ត្រី​អណ្តែង​។
​សូម​ជម្រាបជូន​ថា​៖ សកម្ម​ភាពចុះ​សិក្សា​វាយតម្លៃ​លើ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ត្រី ត្រី​នុយ វារីវប្បកម្ម និង​ចរន្ត​ទីផ្សារ​ច្រកចេញ​-​ចូល គឺជា​សកម្មភាព​មួយ​ក្នុងចំណោម​សកម្មភាព​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន ដែល​ត្រូវ​បានអនុម័ត​ដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​នៅក្នុង​ផែនការ​សកម្មភាព​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៣ របស់​អាជ្ញាធរ​ទន្លេសាប​។
- សិក្សា​តាមដាន​បរិមាណ នៃ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ធនធានធម្មជាតិ​ត្រី និង​ត្រី​នុយ​។​
- ប្រភព និង​ប្រភេទ​ត្រី​នុយ​ដែល​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​លើ​វារីវប្បកម្ម​។
- ចរន្ត​ទីផ្សារ​នៃ​ការធ្វើ​អាជីវកម្ម​ធនធានធម្មជាតិ​។